Obama küsib võla ülempiiri tõstmist

Rainer Saad 27. detsember 2011, 18:30

Ameerika rahandusministeeriumi ametniku sõnul planeerib Valge Maja käesoleval nädalal küsida Kongressilt järjekordset võla ülempiiri tõstmist.  

President Barack Obamalt oodatakse võla ülempiiri tõstmist 1,2 triljoni dollari võrra. Praegune võla ülempiir on 15,194 triljonit dollarit. Novembri keskpaigas tõusis USA rahvuslik võlg üle 15 triljoni piiri. Praeguseks hetkes on võlg kasvanud 15,162 triljoni dollarini.

Eelmine võla ülempiiri tõstmine toimus selle aasta 1. augustil kui demokraadid ja vabariiklased jõudsid üksmeelele ülempiiri tõstmise osas, vältides sellega Ameerika Ühendriikide katastroofilist pankrotti. Samuti lepiti kokku, et järgmise kümne aasta jooksul kavatsetakse säästa vähemalt 2,1 triljonit dollarit.

Vaatamata võlavaidlusele ning USA tippreitingu kärpele Standard & Poor’si poolt ei ole see vähendanud investorite nõudlust USA varade järgi. Peale 5. augusti, kui S&P kärpis USA AAA reitingu AA+ reitinguks, on Ameerika võlakirjade hinnad tõusnud 4,4%, dollarindeks 8,6% ning aktsiaindeks S&P 500 1,7%. Kulud, millega USA on laenanud, pärast seda kui S&P ütles, et Ameerika ei ole enam riskivaba, on langenud rekordmadalale. Näiteks 10-aastase võlakirja tootlus on langenud alla 2%, mis on esimest korda peale 1950. aastat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. December 2011, 14:48
Otsi:

Ava täpsem otsing