Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Saksamaa võib kiirendada sissemakseid

Sirje Rank 30. detsember 2011, 09:55

Saksamaa võib sularaha sissemaksed euroala alalisse päästefondi ESM teha algsest graafikust kiiremini, et kindlustada fondile kõrgeim reiting AAA.

Algselt 2013. aasta keskpaigas alustama pidanud abifond käivitub juba sellest aastast ning Saksamaa kaalub sellesse tänavu 8,6 miljardi euro suurust sissemakset, kui ka teised riigid kaasa tulevad, ütles agentuurile Bloomberg kantsler Angela Merkeli partei CDU kõneisik eelarveküsimustes Norbert Barthle. Summa on kaks korda suurem kui Saksamaa eelarves praegu plaanitud. "Eesmärk on kindlustada fondile hea reiting ning saada reitinguagentuuridest veidi rahu."

Saksamaa on vastu 500 miljardi euro suuruse fondi mahu suurendamisele, kuid tippreitingust tingitud madalamad kulud aitaksid fondi laenuvõimet tõsta, ütles Barthle. Juulis nõustus Saksamaa maksma fondi rahalistest sissemaksetest 20 miljardit eurot viie aasta jooksul.

Euroopa liidrid peavad paralleelselt kõnelusi nii euroala ajutise päästefondi EFSF laenuvõime tõstmise kui ESMi üle. Viimase käivitamine otsustati tuua aasta ettepoole, kui euroala võlakriisi levik tõstis järsult ka Hispaania ja Itaalia laenamiskulusid.

Kantsler Angela Merkel võib vastava ettepaneku teha juba 9. jaanuaril, mil tal on kohtumine Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozyga.

5. detsembril hoiatas reitinguagentuur S&P kõiki euroala riike võimaliku reitingukärpega, tuues põhjuseks üksmeele puuduse võlakriisi lahenduste osas. Päev hiljem hoiatas S&P, et tippreitingu võib kaotada ka ESM, kui mõni selles osalevast kuuest kõrgeima reitinguga euroala riigist oma AAA-reitingust ilma jääb.

Euroala rahandusministrid plaanivad ESMi üle kokkuleppele jõuda 23. jaanuari kohtumisel Brüsselis.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2012, 08:45
Otsi:

Ava täpsem otsing