Rootsi firmad jätkavad välismaale kolimist

Sirje Rank 18. juuni 2013, 11:45

Kui USAs on väljakolimise trend pöördumas ning firmad on hakanud üha enam tootmist koju tagasi tooma, siis Rootsis liigub kõik veel vastassuunas, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Sel põhjusel võib Rootsi tööstuses aastaks 2020 kaduda veel 75 000 töökohta, hindab Boston Consulting Groupi (BCG) tehtud analüüs.

Tekstiili, elektroonika ning kodumasinate järel on nüüd järg rasketööstuse käes, arvab BCG partner Andreas Alsen.

Põhjuseks on esmalt Rootsi kõrge palgatase, teisalt raskused vajalike oskustööliste leidmisel.

Väljarände trendi jätkumist kinnitab ka Rootsi ettevõtlusorganisatsiooni Svenskt Näringsliv korraldatud küsitlus, millele vastas 4545 firmat.

Selle andmeil tõi 2% küsitletud firmadest läinud aastal tootmist Rootsi tagasi, 2,2% jätkas aga tootmise välja viimist. Kui sisse arvata ka Rootsi firmade välismaal käivitatud uued ettevõtted, on väljarände protsent 4,3.

Tuleval aastal on tootmist tagasi Rootsi toovate firmade protsent veelgi väiksem.

Põhjuste seas, miks Rootsi tagasi kolitakse, nimetatakse kõige sagedamini palgatõusu varem madalamate palkadega riikides, kvaliteeti ja nõudlust. Need firmad, kes jätkavad tootmise riigist välja viimist, toovad põhjuseks Rootsi kõrget palgataset, ebakindlust energiapoliitikas - eelkõige tuumaenergeetika tuleviku osas ning Rootsi krooni tugevust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. June 2013, 11:46
Otsi:

Ava täpsem otsing