Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Niinistö Euroopa tee on Soome tee

Sirje Rank 01. jaanuar 2014, 19:58

Soome president Sauli Niinistö rõhutas oma uusaastakõnes, et maailm on pidevas muutumises, mis nõuab ka Soomelt pidevat uute lahenduste otsimist ning vajadusel oma aja ära elanud vanadest tõdedest lahti ütlemist.

Üks on samas kindel - Soome saatus on väga tihedalt seotud Euroopa saatusega. Tänavu möödub 100 aastat Esimese maailmasõja puhkemisest, mis nõudis miljoneid inimelusid, ent mille pöörises sai võimalikuks Soome iseseisvuse sünd.

"Meil on põhjust oma ajalugu mäletada. Soome koht on alati olnud osa Euroopast. Meie saatust ei ole võimalik Euroopa saatusest lahutada," ütles Niinistö, märkides, et tänavu tehakse Euroopas taas tuleviku osas olulisi otsuseid. "Kevadised valimised Euroopa Liidus ei ole sugugi vaid Euroopa poliitika - need kujundavad Soome tulevikku. Mis on põhjus, miks ma kutsun üles ausale debatile."

Niinistö sõnul tuleb enesele ausalt tunnistada, milleks Euroopa Liit eksisteerib. Et selle põhiolemus on kaitsta rahu, demokraatiat ja heaolu, inimese põhivajadusi ja -vabadusi. "Seda põhituuma tuleb hoida. See ei või jääda bürokraatiamasina või liikmesriikide kitsaste erihuvide varju," ütles Niinistö.

Niisamuti tuleb enesele ausalt aru anda, et euroala kriis ei ole veel läbi. "Me ei ole veel võitnud, kuid me ei ole ka kaotanud," ütles Niinistö, korrates sedasama aususe nõuet, kui arutatakse kriisi lahendusi. Kui lahendust nähakse täielikus kohustuste jagamises, äärmuslikus föderalismis, siis tuleb seda nii ka nimetada.

Niinistö kutsus soomlasi üles enesele ausalt tunnistama, et Euroopa tee on ka Soome tee. "Kuid meil on vaja täpselt teada - ja ka mõjutada - kuhu see tee meid viib," ütles Niinistö. Sel põhjusel on kevadised valimised väga olulised.

President puudutas muudatusi maailmamajanduses, mis ei anna mingit kindlust, et tänaseks saavutatud heaolu on läänemaailmas tagatud ka edaspidi. Muudatused tehnoloogias on kaasa toonud teatud valdkonna töökohtade kadumise. Ent avanud ka uued võimalused.

Niinistö julgustas soomlasi muutustele julgelt ning üksteist usaldades ja aidates vastu minema - haritud elanikkonna ja demokraatlike väärtuste ning õigusriigi väärtustamise näol on Soomel tugevad eeldused toime tulla.

Soomlased on end alati raskustes kokku võtta suutnud, julgustas president. Ning igaühe panus on oodatud ja vajalik.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. January 2014, 19:58
Otsi:

Ava täpsem otsing