Puhkepäev. 2014. aasta kolm sõna

03. jaanuar 2014, 00:00

Aastavahetusel lubaduste andmine või aasta jooksul toimuva ennustamine on erinevate allikate järgi 3000-4000 aastat vana traditsioon. Muistses Babüloonias olla inimesed lubanud näiteks oma jumalatele laenatu tagastamist ja võlgade maksmist, oodates vastutasuks õnne ja heaolu. Vanad eestlased olid rohkem ennustajad – uuel aastal toimuvast prooviti saada aimu tina või parafiini valades, uusaastaööl hääli kuulates või küünalde põlemist jälgides.

Ka täna on lubaduste andmise tava au sees. Küll mõnevõrra teisel kujul. Eesmärgid, soovid, lubadused või ootused, kuidas keegi neid nimetab, lähtuvad rohkem inimesest endast, ent mõte on sama. Minu meelest on see tore traditsioon. Aasta vahetudes, kalendris numbri muutudes on uue alguse tegemine paljude jaoks oluliselt lihtsam kui teistel päevadel. See on nagu tühjalt leheküljelt alustamine, mida, tõsi, saab teha ka igal teisel päeval, kui väga tahta.

1. jaanuaril Forbesis ilmunud artiklit uusaastalubaduste kohta lugedes tekkis mul ka kolm üldisemat soovi isiklike eesmärkide kõrvale. Ajakirjanik Eric T. Wagner kirjutab selles nimelt lihtsast valemist, mis võiks aidata äris ja muudes valdkondades eesmärkide täitumisele lähemale jõuda.

Konkreetsete lubaduste asemel stiilis “2014. aastal teen viis korda nädalas trenni, loen 10 raamatut ja olen hoolivam” võiks mõelda näiteks kolme olulise sõna peale – tervis, inspiratsioon ja andmine. Need sõnade ümber süsteem luues, kuidas te näiteks oma tervisega iga päev tegelete või pere, tuttavate ja kolleegide jaoks olemas olete, neid abistate, aitab näha suuremat pilti ja viia sisse muutusi selle sõnaga seonduvates valdkondades tervikuna.

Minu soove peegeldavad kolme sõna oleksid seega: harjumus, distsipliin ja fookustatus. Ükskõik millised kellegi soovid või eesmärgid on, nõuab nende täitmine vanade ja mittetöötavate harjumuste märkamist ja nende muutmist, et uus ja parem saaks asemele tulla. Teiseks on vaja soovide, eesmärkide või lubaduste täitmise nimel asutada iga päev väikseid samme. 15 kätekõverdust või 10 minutit lugemist päevas teeb aastas kokku 5475 kätekõverdust ja 3650 minutit raamatute seltsis. Ja kolmandaks, et näiteks lugedes oleksid kõik lugemise juures, tööd tehes töö juures või perega olles neile pühendunud, mitte oma peas probleeme lahendamas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2014, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing