Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Draghi: vara on euroala kriisi lõppenuks väita

Sirje Rank 09. jaanuar 2014, 17:39

Oleksin väga väga ettevaatlik väidetega, et euroala kriis on läbi saanud, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi täna pressikonverentsil, mis järgnes keskpanga otsusele enim jälgitud baasintressi määr 0,25% tasemel muutmata jätta.

Draghi sõnul on euroala majanduskasvu toibumine alles väga nõrk ning terve rida riske - majanduslikke, rahanduslikke, poliitilisi, geopoliitilisi - võib kasvu kergesti uppi lüüa. Eriti raske on prognoosida usaldust. "See peab püsima pikalt, enne kui saab võitu kuulutada," ütles Draghi.

Kommenteerides deflatsiooniriski euroalal, ütles Draghi, et keskpanga baasstsenaariumi järgi jääb inflatsioon euroalal veel vähemalt kaheks aastaks optimaalseks hinnatud 2% tasemest aeglasemaks. Osaliselt on see ka loomulik neis riikides, kus inflatsioon on varem ehk liiga kiire olnud ning kus nüüd tuleb läbi teha kohanemine, et oma konkurentsivõime taastada.

Draghi sõnul ei ole Euroopa praegu Jaapaniga võrreldavas deflatsiooniohus.

"Ei, meil ei ole Jaapani stsenaarium," ütles Draghi, tuues välja rea erinevusi.

Esiteks sekkus Euroopa Keskpank kriisi vallandudes kiiresti ja otsustavalt. Teiseks on Euroopa pankade ja ettevõtete bilansid paremas seisus kui Jaapanis 90ndate alguses. Kolmandaks viib Euroopa Keskpank tänavu läbi Euroopa pankade bilansside auditi, mis samuti panganduse tervist parandab. Ning neljandaks on oluline, et inflatsiooniootused on Euroopas erinevalt Jaapanist jätkuvalt kindlalt ankrus.

Draghi kordas, et Euroopa Keskpanga baasintressimäärad jäävad praegusele madalale või veelgi madalamale tasemele veel pikaks ajaks ning et vajadusel on keskpank valmis oma arsenalist täiendavaid abinõusid rakendama.

See võib vajalikuks osutuda, kui rahaturu lühiajalise laenu intressid põhjendamatult tõusevad või kui inflatsiooni väljavaated keskpikas perspektiivis oluliselt halvenevad, täpsustas Draghi.

Euro nõrgenes agentuuri Bloomberg andmeil Draghi pressikonverentsi ajal 0,1% võrra 1,3564 dollari tasemele, olles enne puutunud 1,33549 dollari taset, mis on kuu nõrgim näit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2014, 17:45
Otsi:

Ava täpsem otsing