Finantsinspektsiooni juhile tuleb kõva käsi kasuks

16. jaanuar 2014, 00:00

Mullu mais ütles toonane finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler, et ettevõtja Toomas Tooli süüdimõistmine Arco Vara aktsiatega seotud turumanipulatsioonis annab märku kauboikapitalismi lõppemisest börsil.

Sõnad tulid Ameerikas õppinud ja töötanud mehele omase ameerikaliku otsekohesusega. Täna asub kõva käe ja ütlemisega tuntust ja tunnustust kogunud Kilvar Kessler finantsinspektsiooni juhi kohale. Äripäev loodab uuelt juhilt tõhusat järelevalvet pankade ja börsi tegevuse üle, et ettevõtjate ja väikeinvestorite huvid oleksid parimal moel kaitstud.

Erinevalt viimastel päevadel palju tähelepanu pälvinud EASi juhi lahkumisest leiab finantsinspektsiooni juhivahetus aset rahulikul, skandinaavialikul moel. See on ka mõistetav, sest senise juhi Raul Malmsteini ametiaeg lõpeb ning uue juhi konkurss on ammu peetud. Kessleri ametisse määramine öeldi välja juba mullu septembris.

Töö on tuttav, aga amet uus. Sujuvat üleminekut lubab oletada seegi, et Kessler ei ole mees väljastpoolt, ammugi siis metsast. Ta on olnud finantsinspektsiooni juhatuse liige aastatel 2002–2005 ning seejärel aastast 2008, peamisteks vastutusvaldkondadeks väärtpaberiturgude järelevalve ja õigusküsimused. Väikeseks ohuks pika inspektsioonis töötamise puhul võib olla muidugi see, et ameti­nimetus küll muutub, kuid töö tundub ikka sama. Usutavasti on tegu siiski uue ja motiveeriva väljakutsega.

Kõrgemal on mõistagi suurem oht oma tegude või väljaütlemistega näppu lõigata. Seda enam, et poliitikute ja teiste otsustajatega suhtlemise osakaal kasvab. Samas on inspektsiooni tegevus igatepidi reguleeritud ja reglementeeritud, mis juhiga manipuleerimiseks erilist võimalust ei jäta. Hea on seegi, et juristiharidusega Kessler ei ole n-ö panganduse taustaga, mis senises inspektsioonitöös on kindlasti kasuks tulnud. Juba ette on nõnda välistatud võimalus talle näiteks pangandusega seotud probleemidega tegelemise korral ette  heita, justkui oleks veri paksem kui vesi.

(Suurtel) pankadel tuleb aga inspektsioonil kindlasti silm pidevalt peal hoida, et kas kõik nende otsused on ikka ettevõtjate ja teiste klientide huvides, või võiks mõnel puhul vaja olla inspektsiooni sekkumist. Et klientidele survepositsioonilt liiga ei tehtaks.

Ülesanded juba ootavad. Mõistagi ei ole Kessleri töölaud esimesel päeval lage. Nii näiteks viitas Malmstein möödunud nädalal, et trahvid pankadele on Eestis naeruväärsed. Uue juhi töö on siis juba jätkata justiitsministeeriumi veenmist, et finantsalal võiks karistusmäärad olla suuremad. Toimetuse hinnangul tuleb inspektsioonil (edasi) tegeleda hiljuti Krediidipangas ilmsiks tulnud juhtimis- ja omandisuhete skandaali teemaga. Selgemat regulatsiooni vajab endiselt kindlustusseltside ja -maaklerite suhete sasipundar.

Võimalik, et kõigi nende küsimustega tegeletakse praegugi, aga see ei paista lihtsalt väljapoole. “Meie kuriteoteatele eelneb põhjalik töö – lihtsalt varrukast me neid välja ei tõmba,” nentis Kessler näiteks tollesama algul mainitud turimanipulatsioonide uurimise kohta. Teisalt distsiplineeriks laiem avalikustamine juba ette neid inspektsiooni järelevalve alla kuulujaid, kes sooviksid hakata lubatava ja lubamatu piire kompama.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2014, 19:50
Otsi:

Ava täpsem otsing