Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Puhkepäev. Päevade kaja

17. jaanuar 2014, 00:00

Fotonäitus “Pärnumaa foto 2013” ja Liis Kogeri maalinäitus on kaks tugevat näitust kuurortlinna kunstiaasta alguse avamiseks.

Pärnumaa foto konkurss toimus juba üheksandat korda. Igal aastal pakutakse välja üldistav teema. Kui eelmisel aastal oli selleks “Lavastus”, siis sel aastal poeetiline “Päeva kaja”.

Näitusele valiti välja 54 fotot, kusjuures konkurss oli avatud nii professionaalidele kui ka harrastusfotograafidele. Kuigi selline avatus võib kohati vett liiga sogaseks ajada, siis üldpilt jääb heaks.

Tardunud hetked. Ajakirjandusliku päevakajana mõjuvaid fotosid on arvukalt, ent nende kõrval annavad tooni ka lavastuslikud stuudiofotod. Viimaste juures on fotograafid eelistanud eelkõige mustvalget lahendust.

Üks sellistest on Igavikulise foto preemia laureaat Margit Jaanson, kelle teos “Kustunud tuli, katkenud tee…” käsitleb mälu ja lahkumise teemat. Vana mahajäetud puupliidi ümber askeldab vari, kelle figuur tundub muutuvat üha ähmasemaks. Justkui meelde tuletades, kui kerged on hääbuma meie mälupildid lahkunud inimestest.

Kunstilise foto preemia omaniku Andres Adamsoni foto on samuti lavastatud stuudios ja kätkeb endas omajagu fotomanipulatsiooni. “Pilliroog” on akti­foto, kus kergesti purunevad pillirood toestavad volüümikat naisakti. Adamsoni loomingule üldiselt ongi omane nihestatud sürrealistliku keskkonna kujundamine inimese ümber. Eriti tundub ta innustuvat inimese lahtitõmbamisest maast ning gravitatsioonireeglite eiramisest.

Intuitiivne poeesia. Kunstnike Majas avatud Liis Kogeri maalinäitus “The Overflowing effect of staying unset”  ehk rahutuks jäämise ülevoolav efekt on noore kunstniku esimene isikunäitus kodulinnas. Tartu Ülikoolis maalikunsti õppinud Kogeri maalid on ekspressiivsed ja jõulised, ent kätkevad endas ka annuse intuitiivset poeesiat.

Kogeri puhul ongi see taotluslik. Tema abstraktsed maalid valmivad alateadvusliku protsessi tulemusel ning tema hoogsad värvikombinatsioonid ja mänglev jõud pakuvad ka vaatajale omamoodi vabanemistunnet.

Samas oskab Koger hoida pinget ja pakub vaatajale pildi seest väljaastumise võimalust televiisoriekraani  või ruumiliste elementide näol, mis traditsioonilist meediumit ergastavad.

 

Foto ja maal

  • “The overflowing effect of staying unset”

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja, Nikolai 27.
Avatud kuni 25.01

  • “Pärnumaa foto 2013”

Pärnu Linnagaleriis, Uus tn 3
Avatud kuni 1.02

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2014, 17:11
Otsi:

Ava täpsem otsing