Eesti pokkeriäss teenis investoreile kopsaka võidu

20. jaanuar 2014, 00:00

Eesti valitsev pokkerimeister Madis Müür, kes teenis eelmisel teisipäeval lõppenud rahvusvahelisel pokkeriturniiril Eesti kõigi aegade suurima pokkerivõidu, jagab umbes poole võidust välja tema võimetesse uskunud investoritele. Õnnemängijad teenivad seekord tagasi umbes 45kordse võidu.

27aastane Müür lõpetas PokerStars Caribbean Adventure’i põhiturniiri neljanda kohaga, teenides 581 040 dollarit (425 500 eurot) auhinnaraha. Veidi üle poole summast maksab ta tagasi investoritele, kes “investeerisid” pokkerimängija osalus­tasudesse, mis avas neile võimaluse saada edu korral osa Müüri teenitavatest võidusummadest.

Müüri peale panustajatel oli seekord väga õnnelik käsi. Umbes 5000eurone investeering tõi tagasi umbes 225 000 eurot ehk 45kordselt.

“Erinevad riskide maandamise skeemid on pokkeris küllalti levinud,” sõnab Müür. Levinumateks variantideks on investoritele osakute müük, mille puhul pannakse sõltuvalt pokkerimängija rahalistest võimalustest müüki 30–70% mängust.

Osa investoreid Eestsist. PokerStars Caribbean Adventure’i põhiturniirist ostsid Müürilt 29,5% osaluse eestlased. “Üks investeerimisfonditaoline üksus pokkerifoorumist Two Plus Two ostis veel 20% ja lisaks vahetasin osalusi kahe mängijaga, kes samuti turniiril mängisid,” seletas pokkeriäss.

Investoritele 45kordse kasumi teeninud Müür tõdeb, et eks see oli muidugi väga hea tulemus ning sellist tootlust näeb päris harva. “Keskmiselt võiks oodata tootlust  5–20%, kusjuures enamikul juhtudel jääks selline tehing miinusesse ning investorid ei saaks midagi tagasi.”

Müür toob näiteks tema septembrikuise pokkeriturnee Londonis, kus ta mängis 12–15 turniiril ning kaotas kokkuvõttes isiklikult 15 000 eurot ja veel ka 1500 eurot investorite raha.

Ta kavatseb ka edaspidi riskide hajutamiseks osa oma potentsiaalsest võidufondist eelnevalt müüki panna. 5000dollarilise sissemaksuga turniiride riskid on Müüri sõnul investeerimisportfelli juures piisavalt suured, et neid hajutada.

Müüri sõnul peaks olema bankroll (summa, mis sul on mõeldud vaid pokkerimängudeks – toim) võrdne 500–1000kordse turniiri sissemaksuga.

“Väga vähestel elukutselistel mängijatel on mitme miljoniline bankroll, et võimalikult riskivabalt mängida. Ülejäänutel on mõistlik riske hajutada.”

Müüri sõnul on paar varasemat investorit avaldanud juba soovi panustada turniiridele, kus ta tulevikus osaleb. “Ning seda rohkem, kui ma ise müüa sooviks. Nii et müügiga väga probleeme ei tohiks tulla,” rõõmustas Müür.

Aktsiamänguga teenis omad vitsad. Enne pokkerimängu tegeles Müür aga aktiivselt ka aktsiatega kauplemisega, kuid suhteliselt õnnetult.

Börsibuumi ajal kauples ta esialgu edukalt maavarade kaevandajate aktsiatega, kuid turu languse tõttu tuli nendega kaotus vastu võtta ning ta langes isegi võlgadesse. “Ma ei olnud selleks kogenematuse ja puuduliku ettevalmistuse tõttu valmis, see mõjus ka minu majanduslikule olukorrale laastavalt ja olin sunnitud aktsiatega seiklemisest loobuma.”

Seejärel jõudis ta pokkeri juurde, kuna uskus, et sellega on võimalik palgatööst kiiremini võlgadest välja saada. “Võtsin eesmärgiks saada heaks mängijaks, tegin selle nimel kõvasti tööd ja varsti olen juba üle aasta võlgadest vaba,” rääkis Müür.

Heal tasemel mängijaks (üle 50 000eurone aastateenistus) saamine on Müüri sõnul mitmeaastase kõva töö tulemus. “Vaja on selliseid omadusi nagu võime iseenda ülemus olla, eesmärkide seadmine ja täideviimine, distsipliin, pidev õppimine-arendamine, kõva stressitaluvus, enda vigade ja nõrkuste aus tunnistamine ja nendega tegelemine.”

Kui lühikeses perspektiivis võib pokkeris mängida suurt rolli õnn ning ka parimad mängijad võivad mõnda aega miinuses olla, siis pikas perspektiivis langeb Müüri sõnul õnnefaktor juba nullini.

Elukutseline pokkerimängija arvab lõpetuseks, et pokker pole rohkem riskantne kui palgatöö.

“Pokkeris võib hea mängija sissetulekuta jääda ainult enda valede valikute tõttu, nagu igal muulgi alal.”

 

Mis on mis

  • Investeerimine pokkerimängijaisse

Maailma suurimas pokkerifoorumis Two Plus Two ostavad ja müüvad head pokkerimängijad regulaarselt oma osakuid ning Eesti pokkerimeistri Madis Müüri sõnul on olemas ka elukutselisi pokkeriinvestoreid. “Eestis oli mõni aasta tagasi ka päris popp siinsetes foorumites osakuid osta ja müüa väiksematele turniiridele, aga tihti küsiti liiga kõrget hinda, mingi aeg lõppesid ligi pooled tehingud pettusega, ka ühe varasema Eesti meistri diil, mistõttu neid enam väga ei taheta teha. Erandiks vaid head mängijad, kel pole olnud probleeme tagasimaksetega,” tõi Müür välja pokkerimängijate peale mängimise pahupoole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. January 2014, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing