Erakool Tallinna vastu lahingusse

Eliisa Matsalu 22. jaanuar 2014, 08:19

Keila erakool Läte esitas läinud reedel Põhja ringkonnaprokuratuurile avalduse, et algatataks uurimine Tallinna linnaametnike vastu. Kool süüdistab ametnikke seaduste mittetäitmises ja arvete tasumata jätmises.

Erakooli juhataja Anne-Lii Kerge ütlust mööda on nad Tallinnaga maksmata arvete pärast vägikaigast vedanud 2011. aastast saati, mil erakoolidele tegevkulude maksmine muutus omavalitsuste kohustuseks. Selle järgi peab iga omavalitsus maksma erakoolile oma linna õpilaste eest pearaha. Tallinn on ainsa omavalitsusena selle maksmisest keeldunud, tuues põhjenduseks, et riik ei ole neile selleks raha jaganud. Linn käib samal põhjusel ka ise riigiga kohtuteed.

Praeguseks on linnal Keila erakoolile Läte maksmata arveid alates möödunud aasta maikuust, aprilli arvest on tasutud pool. Maksmata summa on ligikaudu 12 000 eurot.

Kerge sõnul tahavad nad kaebusega välja selgitada, kas ja kellel Tallinna omavalitsuses lasub arvete maksmata jätmise süü. „Siiani alati öeldakse meile, et linn ei ole nõus ja linn otsustab. Linn ei saa otsustada, seda teevad inimesed,“ selgitas ta. „Seadusega on Tallinn kohustatud arveid maksma, nemad seda lihtsalt ei tee.“

„Tahame teada, kes on need ametnikud, kes otsustavad, et lihtsalt ei täida seadust, ja mis alusel nad selliseid otsuseid teevad,“ selgitas Kerge. Tema kinnitusel on peaaegu võimatu linnale maksmata arvete pärast midagi teha, sest selleks puuduvad vastavad hoovad. Nii ongi tekkinud olukord, kus Tallinnat ei ähvarda ükski oht arvete tasumata jätmise pärast, samas kui paljud koolid saamata raha pärast kannatavad. „Äkki Eesti riigis on ametnikud nagu pühad lehmad, ei maksa arveid ja midagi ei juhtu?“ küsis Kerge.

Kerge sõnul arvestas erakool Läte oma aastaeelarves summaga, mille nad pidanuks Tallinnalt saama, Seetõttu on neil nüüd üüri tasumisel raskusi. „Oleme tegevkuludeks sunnitud võlgu võtma, et saaksime arveid maksta,“ tunnistas Kerge. Praeguseks on kogunenud juba kolme kuu jagu üürivõlga.

„Majaomanik õnneks mõistab, et tegu on ajutise olukorraga ja me maksame võla tagantjärele ära,“ märkis Kerge. „Kui ta poleks meile vastu tulnud, oleksid meil maksmata kommunaalarved ja koolimaja oleks kütmata.“

Just sellisest olukorrast leidis ennast eelmisel aastal Tallinna Vaba Waldorfkool.

Raha saab kätte vaid kohtusse minnes
Audentese erakooli direktori ja eraüldhariduskoolide ühenduse juhatuse esimehe Ahto Orava sõnul on Tallinn võlgu kõikidele erakoolidele. „Audentese erakoolil on maksmata arveid umbes aasta jagu, kokku üle 200 000 euro,“ märkis Orav.

Orava sõnul on erakoolide ainuke võimalus linnalt oma raha kätte saada kohtu kaudu. „Oleme erakoolide ühenduse koosolekutel uuesti kohtusse minekut arutanud ja järgmisel kokkusaamisel langetame otsuse,“ ütles ta.

Orava hinnangul ei tohiks linn koole diskrimineerida, sest paljud koolid on raha puudumise tõttu raskes seisus. „Tallinn võiks seadust järgida ja oma arved ära maksta. Kui riigiga on kohtutee käidud, siis saaksid nad selgust, kes tegelikult erakooli õpilaste eest pearaha maksma peab,“ arvas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2014, 10:54
Otsi:

Ava täpsem otsing