Puhkepäev. Dekaad kupja piitsa all

31. jaanuar 2014, 00:00

Parima filmi Kuldgloobusega pärjatud “12 aastat orjana” on film Ameerika kodusõjaeelsest orjakaubandusest.

Tegu on 19. sajandil juhtunud tõestisündinud looga, milles mustanahaline vaba kodanik Solomon Northup rööviti ning tema saatuseks sai 12 aastat orjatööd. Hiljem, vabanedes, kirjutas ta oma hirmsatest läbielamistest raamatu, millest valmis mullu Steve McQueeni tehtud samanimelise draamafilm.

Paralleelid Eesti eluga. Steve McQueeni tegemistest, kelle filminimistu on küll veel pisku, on alati loota midagi põnevat. Nii ongi ta saanud taas valmis ühe väga hea filmiga. See ei ole lugu mitte ainult Ameerika orjakaubanduse teemal, vaid üldse orja ja isanda suhetest 19. sajandil.

Loos võivad ära tunda ka eestlased ennast ning leida paralleele “Mahtra sõjas” kirjutatud talupoja ekspluateerimisega. Sellega, kuidas maaisand dikteeris, kupjad jagasid oma suva järgi kaigast ja vaene talupoeg-ori ei saanud sinna midagi parata. Neid sarnasusi arvestades ei ole filmi õrnahingelistel indiviididel lihtne vaadata – selles on palju ajaloolist realismi ja traagikat.

Pilguheit minevikku. Seesuguste filmide kohta tavatsetakse öelda, et film on emotsionaalselt ülepaisutatud ehk eht­ameerikalik. Seekord võib nentida, et asjaolud olidki hullud.

Lisaks võib selle linateose valmimise taga näha Hollywoodi uut suundumust – teha filme Ameerika räpasest minevikust – häbiväärsest rassismist, millega iga ameeriklane on kohustatud silmitsi seisma nagu sakslane holokaustiga. Erinevus seisneb ainult lähenemisviiside valikus. Kui viimasele on igal juhul ebasünnis igasugune satiir, siis ameeriklane võib seda endale lubada. Nagu näiteks Quentin Tarantino eelmine aasta filmis “Vabastatud Django”.

Lisaks on selline teemavalik nagu kodusõjaaegne Ameerika või mustanahaliste orjapõli üldjuhul garantiiks, et oma nime laiematele massidele tutvustada ning super hästi tehes ka filmile mõni auhind noppida. Siinkohal tuleb vaid eeskujuna mainida klassikut “Tuulest viidud”. Seega võib midagi sarnast oodata ka sellel ning järgmisel aastal.

 

Hinnang

  • “12 aastat orjana”

Hinnang: 7

Rezissöör: Steve McQueen
Osades: Michael Fassbender, Chiwetel Ejiofor, Brad Pitt,
Benedict Cumberbatch jt
Kinodes alates: 24.01

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2014, 16:23
Otsi:

Ava täpsem otsing