Rekordarv ameeriklasi loobus kodakondsusest

Raido Neemre 11. veebruar 2014, 22:37

Ajal, mil Washington on keskendunud immigratsioonile, on maksueksperdid keskendunud vastupidisele probleemile: ameeriklaste kasvavale väljarändele.

Eelmisel aastal loobus rekordarv, 2999 ameeriklast oma kodakondsusest või pikaajalisest elamisloast, selgub USA Rahandusministeeriumi aruandest. Loobujate arv on kolm korda suurem, kui see oli 2012. aastal ning suurem, kui 2011. ja 2012. aasta numbrid kokku.

Paljud vaatavad neid numbreid ning ütlevad, et see on selge tõend selle kohta, et Ameerika kõrged maksud peletavad ameeriklased ookeani taha. Seda enam, et paljud lahkujad on rikkad või kõrge sissetulekuga, näiteks Facebooki miljardär Eduardo Saverin või popstaar Tina Turner.

Kuid maksueksperdid ütlevad, et oleks vale väita, et Ameerikast lahkujad on vaid jõukad inimesed, kes tahavad makse vältida.

"Me ei usu, et peamiseks suurenenud äramineku põhjuseks on poliitilised eesmärgid või maksukoormuse vähendamine”, sõnas rahvusvaheline maksuadvokaat  Andrew Mitchel. Mitchel, kes on viimastel aastatel välismaale kolinute numbreid hoolsalt uurinud, toob välja kolm peamist lahkumise põhjust:

1. Kasvanud teadlikkus uue tulumaksu seaduse osas. Paljud välismaal elavad USA kodanikud ei ole teadlikud reeglitest, mille kohaselt peavad kõik USA kodanikud esitama maksudeklaratsioonid. UBS skandaal ning välismaal elavate ameeriklaste varade haarang on inimesed teadlikumaks teinud ning paljud on sellega nõustumise asemel lihtsalt oma kodakondsusest loobunud. 

2. Kasvav järelvalve. 2010. aastal vastu võetud seaduse kohaselt peavad välismaa finantsinstitutsioonid teatama USA maksuametile kõikidest nende maksumaksjatest kodanike välismaal asuvatest kontodest. Micheli sõnul sulgevad mõned pangad seetõttu USA kodanikest klientide kontosid.

3. Karmid karistused. Tavapärane karistus kogemata valesti esitatud maksudeklaratsiooni eest on 10 000 dollarit. Meelega ebakorrektse deklaratsiooni esitamise eest on karistus veelgi karmim. Michel toob näiteks indiviidi, kes on pensionile jäänud, ookeani taha kolinud ning kellel on 1 miljoni dollari eest välismaa pangas sääste. Kui nad on meelega maksudeklaratsiooni neli aastat järjest esitamata jätnud, võib karistus ulatuda kuni 2 miljoni dollarini.

Seega ei ole ameeriklaste kodakondsusest loobumise põhjus mitte maksude tõusus, vaid selles, et maksudeklaratsioon tuleb esitada ükskõik kus elades või mida tehes ning see on muutunud üha rangemaks.

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2014, 22:37
Otsi:

Ava täpsem otsing