Riigieelarve koostamine selgemaks!

12. veebruar 2014, 00:00

Praegu arutlusel olev uus riigieelarve seadus kehtestab reeglid struktuursele tasakaalule, kus ajutised ja erakordsed mõjutused tasakaaluarvestusse ei lähe.

Näiteks 2014. aasta eelarves on kulud suuremad kui tulud ehk siis nominaalis puudujäägis. Struktuurse tasakaalu reegleid järgides aga ülejäägis.

Kavandatav reegel muudab eelarve koostamise ja parandamise keerukaks seetõttu, et ühekordsete mõjutuste sisse- või väljaarvamine on “must kast”.  Me ei saa täiesti kindlad olla, milliseid tulude ja kulude näitajaid peetakse ühekordseks ja milliseid mitte. Näiteks erines valitsuse ja Euroopa Komisjoni arvamus 2014. aasta eelarve struktuurse tasakaalu kohta tervelt 0,5% võrra SKPst.

Parlamendi võimalused. Uus reegel veel ei kehti ja isegi selle kehtimisel poleks seekord seadust rikutud – ka komisjoni hinnangul jäi riigieelarve ülejääki, kuigi valitsuse pakutust väiksemasse. Seadus peaks olema selge ka juhuks, kus ­Eesti valitsuse plussmärgiga hinnang muutub komisjoni arvates miinusmärgiliseks.

Parlament saab teha ainult neid muudatusi, mis struktuurset tasakaalu allapoole ei too. Just siin vajab eelnõu suuremat selgust, kui seal praegu kirjas on.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. February 2014, 18:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing