Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Suurem rõhk pannakse välistuludele

14. veebruar 2014, 00:00

2013. aasta tulusid saab deklareerima hakata alates homsest e-maksuametis, mille kaudu oodatakse sel aastal 96 protsenti deklaratsioonidest.

Kuigi üldjoontes on sel aastal füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamine tavapärane, on lisandunud mõni oluline muudatus, mis on rakendatud maksumaksjate palvel. Eile toimunud pressikonverentsil tutvustas maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde, mida muudatused endast kujutavad.

Esimesena tõi ta välja kasvava metsa raieõiguse ja metsamaterjali müügi, mida on võimalik nüüd maksustada osaliselt. See tähendab, et kui seni sai deklareerimisel valida, kas maksustati kohe kõik või lükati kogu maksustamisele kuuluv kasu edasi järgmistele perioodidele, siis nüüd on võimalus tekkinud kasu osaliselt maksustada.

Saab tutvuda nõuetega. Järgmiseks on Udde sõnul nii-öelda mugavustoode, et kõik maksumaksjad saavad kogu deklaratsiooni esitamise vältel tutvuda kõigi oma nõuetega, mis on maksu- ja tolliametis. Varem sai seda teha alles siis, kui deklaratsiooni kinnitati, aga nüüd saab eelnevalt vaadata, kas on näiteks võlgu maksuameti ees, kohtu­täituri nõudeid või tulevikus tekkivaid nõudeid, nagu maamaks.

Ta selgitas lähemalt ka IBAN pangakonto numbritega seonduvat. Nimelt ei pea maksumaksjad muretsema oma uue kontonumbri pärast, sest neil, kelle kohta on maksuametil info olemas, muudab amet ise numbri nõuetekohaseks. Samuti konverteerib maksuameti süsteem lühema numbri korrektseks.

Muudatus on ka mitteresidentidele, kes esitavad Eestis tuludeklaratsiooni. Kui isiku Eesti tulud moodustavad kogutuludest alla 75 protsendi, siis ta saab kasutada ainult üldist maksuvaba tulu ja täiendavad maksuvaba tulu pensionilt proportsionaalselt Eesti tuluga. Varem sai kasutada ka muid kulutusi.

Kõige värskem muudatus on seotud nõuete rahuldamisega tulumaksu tagastamisel – vastav seadusemuudatus võeti alles hiljuti riigikogus vastu. Udde selgitas: “Kui me hakkame tulumaksu tagastama, siis tavaliselt võtame ära näiteks maksuameti võlad, riigivõlad, kohtutäituri võlad. Nüüd on muudetud seda, et kui kohtutäitur on esitanud tulumaksutagastuse peale elatise nõude, siis see rahuldatakse esmajärjekorras. Alles seejärel saab riik kätte oma maksuvõlad.”

See peaks tooma leevendust neile, kes on kimpus elatise nõudega. Udde sõnul on elatisenõudeid sel aastal ligi 8000 inimese vastu summas üle 38 miljoni euro. Kõige suurem nõue on üle 130 000 euro.

Tulumaksutagastuse kiirendamine. Nagu igal aastal, on osal maksumaksjail võimalik tulumaks kiiremini tagasi saada kui teistel. Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhataja Rivo Reitmann rääkis, et mõni aasta tagasi lisatud kaks täiendavat tingimust, mis pidanuks kaasa aitama õiguskuulekuse paranemisele, on juba mõju avaldanud. Need on võimalus tagastus kiirelt tagasi saada, kui 2012. aasta tuludeklaratsioon oli esitatud hiljemalt möödunud aasta 2. aprilliks ja kui ei olnud maksuvõlgu perioodil 15.02.2013–14.02.2014.

“Täna me saame näidata numbreid viimase kolme aasta kohta, kus see kahe kriteeriumi lisamine on andnud tulemust nii tähtaegse esitamise kui ka võlglaste osas. Vastavalt kui 2011. aastal oli üle 28 000 hilineja ja 75 000 võlglast, siis juba 2013. aastal oli hilinejaid natuke alla 12 000 ja võlglasi 49 500,” täpsustas Reitmann.

Hilinemise eest kopsakas intress. Mõlemad maksu­ameti esindajad panid välismaal töötanud deklareerijatele südamele, et nad teavitaksid maksuametit õigeaegselt ka oma välistuludest. Kuna info välisriikidest tuleb hilinemisega, võib juhtuda, et deklareerija peab õigeaegselt tasumata jäänud tulumaksu pealt maksma intressi, mis on 22 protsenti aastas. Õigeaegne välistulu deklareerimine aitab kaasa ka kohalikule omavalitsusele, kuhu läheb 11,6 protsenti välismaal teenitud tulust. Sellega seoses on maksuametil plaanis algatada sotsiaalmeedias kampaania, millega õhutada välismaal töötajaid õigeaegselt oma välistulusid deklareerima.

  • Pärandvara on aastakümneid valesti maksustatud

Üks teatud mõttes muudatus tulude deklareerimisel on seotud ka pärand­vara müümisega.

Nimelt kirjutas eilne Postimees, et maksuamet on viimased 20 aastat lähtunud põhimõttest, et pärandina saadud vara loetakse nullväärtusega soetatuks, mis tähendab, et vara edasi müües tuleb sellelt tasuda täissummas tulumaksu.

Riigikohtu kolmapäevasest otsusest aga selgus, et võrdse kohtlemise põhimõttest lähtuvalt tuleb pärijat maksustada samamoodi, nagu oleks maksustatud pärandaja, kui too oleks eluajal korteri võõrandanud. See omakorda tähendab, et pärijal on õigus vähendada vara võõrandamisest saadud kasu sama vara soetusmaksumuse võrra.

Ehk kui pärandina saadud korter on omandatud näiteks 50 000 euro eest, aga müüakse 70 000 euroga, maksustatakse vaid 20 000 eurot, mis müügi pealt nii-öelda lisaks teeniti.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul hakatakse kõiki selliseid juhtumeid ükshaaval läbi vaatama. “Me ei lase deklaratsiooni parandada, vaid see peab olema kindlasti dokumentaalselt tõestatud, et see, kes pärandas, on teinud soetusmaksumuseks sellise summa. Seda on ka riigikohus öelnud. Antud kohtuvaidlus läheb siis tagasi, kus kohtulikult hakatakse selgeks tegema, kui suur on selle vara soetusmaksumus,” rääkis Udde. Riigikohtu otsuse tõttu võidakse seaduse sõnastust muuta.

Inimesi, keda pärandvara valesti maksustamine võib puudutada, on maksuameti hinnangul veidi üle tuhande.

 

Tasub teada

  • Deklareeridmine algab homme

15.02 avatakse deklareerimise võimalus e-maksuametis
17.02 väljatrükid teenindusbüroodest
28.02 tehakse esimesed tagastused
31.03 tuludeklaratsiooni esitamise viimane päev
01.07 tulumaksu tasumise/tagastamise üldine tähtaeg
01.10 tulumaksu tasumise/tagastamise tähtaeg FIEdele ja nendele, kes deklareerisid kasu vara võõrandamisest

  • Kiire tulumaksu tagastuse saavad maksumaksjad

kes esitavad deklaratsiooni elektroonselt;
kelle deklaratsioon ei vaja lisakontrolli;
kelle 2012. aasta tuludeklaratsioon oli esitatud hiljemalt 02.04.2013;
kellel ei olnud maksuvõlgasid perioodil 15.02.2013 kuni 14.02.2014.

 

Võrdlus

  • Deklareerijate hulk võib sel aastal väheneda

2013; 2014*
Deklareerijaid 650 032; 640 000
Tagastatav tulumaks, mln eurot 97,8; 96
Juurdemääratav tulumaks, mln eurot 21,8 

* – prognoos

Allikas: maksu- ja tolliamet

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2014, 19:52
Otsi:

Ava täpsem otsing