Millised on turvalisimad uued autod?

13. veebruar 2014, 14:34

 Euroopa uute sõidukite hindamise programm Euro NCAP kuulutas välja möödunud aasta kõige turvalisemad autod kuues autoklassis.

Esimest korda kuulus võitjate sekka ka Hiina autotootja Qoros, mis oli klassi parim igas "ülesandes". Möödunud aastal testis Euro NCAP 32 uut sõiduautot, millest kaheksa saavutasid kokkuvõttes neli tärni ja üks (Nissan Evalia) kolm tärni. Tegemist on sisuliselt sama autoga, mis on meil tuntud kui Nissan NV2000, lihtsalt parempoolse rooliga Inglismaal müüdava variandiga. Auto ise polnud teistega võrreldes sugugi vähemturvaline, kuid kuna tegemist on kaubiku baasil valminud mahtuniversaaliga, on tal ka turvavarustust veidi vähem. Mullu põrus samal põhjusel Dacia Lodgy, mis samuti teenis vaid kolm tärni.

Ülejäänud 22 autot saavutasid aga igati eeskujulikud 5 tärni ning nende seas tõstab Euro NCAP ise esile mitte just üllatuslikult Hiina autototootja Qoros sedaani Qoros 3, mis saavutas täiskasvanute (esiistmetel reisijate) turvalisus osas kõrgeima hinde - 95% ning jagab selles osas esikohta koos uue luksusautoga Maserati Ghibli. See on küllaltki tähelepanuväärne saavutus, sest siiani on Hiina autotootjad erinevates turvatestidest sõna otseses mõttes kolinal läbi kukkunud.

Kuid eks Qoros ole ka juba oma põhikontseptsioonilt sootuks teisest puust masin. Ta on alates esimestest joonistest kuni lõpptoodanguni valminud Euroopa inseneride ja disainerite käe all, kogu meeskond on komplekteeritud erinevate Euroopa tuntud autotootjate endistest töötajatest jne. Tänavusel Genfi autonäitusel esitleb Qoros juba oma teist mudelit, Qoros 3 viieukselist varianti. Edasi tuleb samal põhjal baseeruv linnamaastur jt. Igatahes annab Euro NCAp sedavõrd hiilgav tulemus lootust, et uus autotootja oma paar aastat tagasi antud lubadused, asuda vallutama Euroopa turgu, lõpuks ka teoks saavad.

Uuendusena tõstis Euro NCAP möödunud aastal laste turvalisust puudutavaid hindamiskriteeriume. Kui siiani polnud tehasepoolsete lasteistme kinnituskohtade (ISOFIX) puudumine väga suur miinus, siis nüüd suhtutakse ka sellesse märksa karmimalt.

Turvalisemad autod aastal 2013
Väikeautod
Renault ZOE
Täiskasvanute turvalisus - 89%
Laste turvalisus - 80%
Jalakäijate turvalisus - 66%
Turvaseadmed - 85%
Renault ZOE esines suhteliselt edukalt kõikides kategooriates. Täistkasvanute, ehk esiistmetel istujate turvalisuses saavutatud 89% võimalikest punktidest on selle autoklassi puhul normaalne tulemus. Vaid ühe protsendipunkti jagu kõrgema tulemuse  (90%) sai Mitusbishi uus väikeauto Space Star. Ülejäänud viis mullu testitud väikeautot jäid sellele alla.  Konkurentidest peajagu üle oli Renault ZOE aga erinevate turvalisade rohkuse poolest.

Kompaktautod
Qoros 3
Täiskasvanute turvalisus - 95%
Laste turvalisus - 87%
Jalakäijate turvalisus - 77%
Turvaseadmed - 81%
Qoros tegi kompaktklassis testitud kümne konkurendi seas sisuliselt puhta töö. Tema tulemused olid kõrgeimad igas neljas kategoorias, üksnes turvaseadmete loetelus suutsid veel viis konkurenti saavutada sama kõrge arvu (81%) protsendipunkte - Chevrolet Trax, Mazda 3, MB CLA, Peugeot 308 ja  Suzuki SX4. Ülejäänud kategooriates jäi Qorose saavutus teistele kättesaamatuks, kaasa arvatud BMW i3-le ja Mercedes-Benz CLA-le.

Keskklassi autod
Lexus IS 300h
Täiskasvanute turvalisus - 91%
Jalakäijate turvalisus - 85%
Laste turvalisus - 80%
Turvaseadmed - 66%
Lexus hiilgas keskklassis eeskätt jalakäijate turvalisusega ja seda tänu nn "aktiivsele kapotikaanele". Esipampris olevad sensorid tuvastavad otsasõidu jalakäijale, mispeale tõuseb kapotikaane klaasipoolne serv kokkupõrkel automaatselt ülespoole, summutades nõnda ohvri löögitugevust vastu esiklaasi. See süsteem on kasutusel ka paljudel teistel tootjatel, kuid tänavu testiti vaid kolme keskklassi autot ning Lexus oli selles osas konkureerivatest Mazda 6-st ja Škoda Octaviast lihtsalt parem. 

Preemiumklassi autod
Maserati Ghibli
Täiskasvanute turvalisus - 95%
Laste turvalisus - 79%
Jalakäijate turvalisus - 74%
Turvaseadmed - 81%
Maserati uuel sedaanil polnud väga keeruline oma klassi võitjaks tulla, sest tal oli kõrval vaid üks konkurent: Infiniti Q50. Loomulikult said nad mõlemad maksimaalsed viis tärni, kuid Maserati oli parem peamiselt eesistujate, kuid ka jalakäijate turvalisuse osas. Laste turvalisuse küsimuses edestas Infiniti omakorda Maseratit, turvaseadmete osas jäid kaks autot nö viiki - mõlemale 81% võimalikest punktidest.

Mahtuniversaalid
Ford Tourneo Connect/Kia Carens
Täiskasvanute turvalisus - 94/94%
Laste turvalisus - 85/76%
Jalakäijate turvalisus - 62/64%
Turvaseadmed - 70/81%
Mahtuniversaalide seas ühte kindlat võitjat ei selgunudki ning parima tiitel läks jagamisele kahe auto vahel: Ford Tourneo Connect ja Kia carens. Mahtuniversaalide klassis oli ka enim "põrujaid", sest kaks autot (MB Citan Kombi ja Nissan Evalia) pidid esimese hooga leppima vaid kolme tärniga. Põhjuseks kasin turvavarustuse loetelu. Mercedes-Benz võttis kriitikat aga tõsiselt ning täiendas auto turvavarustust külgkardinate jms. Kordustestis sai Citan juba neli tärni. 

Linnamaasturid
Jeep Cherokee
Täiskasvanute turvalisus - 92%
Laste turvalisus - 79%
Jalakäijate turvalisus - 67%
Turvaseadmed - 74%
Jeep on varasemalt esinenud Euroopa turvatestides suhteliselt tagasihoidlikult, mullu sai näiteks Compass vaid kaks tärni, mis on suhteliselt erakordne tulmus. Küllap see ehmatas ka Jeep- i tootjat ennast, sest peatselt meilgi müügile jõudev uus Cherokee võttis sedapuhku oma klassi turvalisima auto tiitli. Konkurents polnud sealjuures sugugi nõrk: Honda CR-V, Toyota RAV4 ja Mitsubishi Outlander PHEV. Kõik "viielised", ehk maksimumtärne väärinud autod. Cherokee polnud neist ühestki küll peajagu parem, kuid stabiilselt hea esinemine kõigis neljas kategoorias tõi siiski võidu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2014, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing