Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ojuland ja Kelam selgitavad kuluhüvitisi

Mari Mets 18. veebruar 2014, 17:17

Erinevalt Vilja Savisaar-Toomastist on Tunne Kelamil täpne ülevaade talle hüvitatud reisikuludest ning Kristiina Ojuland nendib pärast Indrek Tarandi avalikustatud hüvitistesummasid, et kõigil saadikuil on need võrdsed.

Ojulandi sõnul saavad kõik Euroopa Parlamendi saadikud vordselt palka, kuluhüvitisi ja päevarahasid. Viimased sõltuvad küll saadikute kohaolekust, sest päevarahad kantakse saadikutele üle siis, kui nad on allkirjaga oma kohalolekut kinnitanud.

Ojuland: summad tuletage ise
"Olen seda teemat Euroopa Parlamendi kolleegidega, sealhulgas Indrek Tarandiga arutanud. Kuluhüvitiste kohta tuleb päringuid üpris tihti ning kuna kõik info on avalik, siis ei ole põhjust salatseda. Selle info olen edastanud ka ajakirjanikele ning sealt on võimalik tuletada kõik summad, mida EP saadikud kuluhüvitistena saavad," selgitas ta.

"Tundes Tarandit palju aastaid, oli tema avalduses üllatusemoment. Kuid arvestades tema kandideerimisotsust, ei peaks liiga pikalt üllatuma," lisas Ojuland.

Ka europarlamendi saadik Tunne Kelam kinnitas, et ühtegi kokkulepet Euroopa Parlamendi Eesti saadikute vahel sõlmitud pole ning saadikute hüvitised on avalikult kättesaadavad ja võrdsed kõigi jaoks.

"Pilk Euroopa Parlamendi koduleheküljele annab kiirema ja usaldusväärsema info kui ühe või teise saadiku büroo seletused. EP finantsteenistus kontrollib rangelt kõigi kulutuste vastavust saadiku ametliku tegevusega, seega pole hämamiseks ega varjamiseks praktiliselt mingeid võimalusi. Selles oli ka minu büroo selgituste mõte - mitte hoidumine mingite asjade avalikustamisest, vaid nõuanne pöörduda kõige täpsema ja kindlama allika poole," edastas Kelam.

Kelamil täpne arvepidamine
"Üldkulude määr on 4299 eurot, kasutan seda peamiselt oma tegevuseks kodumaal ja suhtlemiseks Eesti kodanikega. Sinna kuulub minu Tallinna büroo ülalpidamine, seminaride, väljasõitude, esinemiste ja kohtumiste korraldamine. Osa üldkuludest kasutan Brüsseli büroo halduskulude ning esindusülesannetega seotu katmiseks," täpsustas Kelam.

"Kaks küsimust, mis nähtavasti ka teisi saadikuid segadusse viisid, puudutasid aastaste reisikulude suurust ning aastas välja makstud päevarahade summat.
Ma ei usu, et on palju saadikuid, kes selle kohta eriarvestust peaksid. Minu lihtne  vastus on see, et mul puudub konkreetne ülevaade. Ma ei saa vastata laest võetud umbkaudsete hinnangutega. Saadikute büroos pole arveametnikke, kes sellise arvestusega tegeleksid," märkis ta.

Kelami kinnitusel on mistahes saadikul eelmainitud kahe küsimuse peale võimatu koheselt vastata. "Just seetõttu soovitasime huvilisel pöörduda mitte "mõne teise ametniku poole", nagu Päevaleht väidab, vaid ainsalt kompetentse ja täpse parlamendi finantsteenistuse poole. Kuivõrd asi on puhutud nii suureks, siis pöördus vastava taotlusega selle ametkonna poole ka minu büroo. Loodan, et vastus suudetakse anda lähipäevil. Mul pole vähimatki põhjust seda varjata. Et kolleeg Tarandil oli aega oma kulusid detailsemalt esitada, on kena ning ma ei usu, et teiste kulud esitatust oluliselt erineksid," sõnas Kelam.

4200 eurot oma missioonideks
"Kuluartikkel "iga-aastane sõiduraha" suuruses 4200 eurot on mõeldud saadiku omaalgatuslikeks missioonideks, mis on seotud tema tööga, viimastel kuudel paljudel näiteks solidaarusmissioonid Kiievisse. Et saada selle artikli alt kuluhüvitist, peab saadik esitama ametliku kutse või volituse oma parlamendifraktsiooni poolt ja tõestama, et tal on lähetusel aktiivne roll, näiteks mõnel konverentsil kõne pidamine," selgitas Kelam.

"Mina kulutasin 2013 aastal kogu summa kaheks saadikute omaalgatuslikuks missiooniks Makedooniasse, kus vahendasime sealset sisekonflikti. Lisaks osalesin septembris tavakohasel Visby arvamusliidrite konverentsil Carl Bildti juhtimisel ning juunis Varssavis üleeuroopalise mälestuste talletamise kampaania avaüritusel, kuhu mind kutsuti Eesti esindajana. Osalesin EP saadikute missioonis Vatikani ning kaks samalaadset sõitu rahastasin ise, kuna aastane summa oli kulutatud," täpsustas Kelam.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2014, 17:17
Otsi:

Ava täpsem otsing