Ukrainas taas ohvritega kokkupõrked

Sirje Rank 18. veebruar 2014, 16:16

Ukrainas kolm kuud väldanud vastasseis võttis täna verise pöörde, kui opositsiooni üritatud protestimarss parlamendihoone juurde viis kokkupõrgeteni miilitsaga, kus teadete järgi on ka hukkunuid.

Teateid on vähemalt kolmest kokkupõrgetes hukkunust ning seitsme inimese seisund on kriitiline, postitas opositsiooni parlamendisaadik Lesya Orobets oma Facebooki leheküljele.

Vähemalt 150 inimest on viga saanud, vahendas agentuur Bloomberg.

Ukraina valitsuse teatel sai kokkupõrgetes viga vähemalt 37 miilitsat, neist viit on tulistatud päriskuulidega. Miilits lasi protestimarsi tõkestamiseks täna käiku kummikuulid.

"Täna oleme valiku ees, kas tahame olla Venemaa koloonia või iseseisev riik," ütles parlamendisaadik Andrei Parubei enne protestimarsi algust. "Me ei karda."

Opositsioon taotleb Ukraina konstitutsioonis tehtud muudatuste tühistamist, millega tugevdati presidendivõimu, ning selget kurssi Euroopa Liiduga tihedamate suhete arendamiseks. President Janukovitš otsustas mullu novembris jätta ELiga assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping sõlmimata, leppides selle asemel Venemaaga kokku odavamas gaasi hinnas ja 15 miljardi dollari suuruses laenus.

Ukraina parlamendi tänases päevakavas opositsiooni nõutud seadusmuudatusi ei olnud.

"Pöördun Ukraina presidendi poole, kes on toimuva eest üksi vastutav," ütles üks opositsiooniliidreid Vitali Klitško täna Ukraina parlamendis. "Korralda riigis erakorralised presidendi- ja parlamendivalimised. Tee seda. See on ainus viis vastasseisu lahendamiseks."

Venemaa, mis lõpetas Ukraina võlakirjade ostmise, kui peaminister Mõkola Azarov jaanuari lõpus tagasi astus, teatas eile, et jätkab Ukraina võlakirjade ostmist. Üksi sel nädalal kahe miljardi euro väärtuses. Venemaa rahandusminister Anton Siluanov tegi selle avalduse samal ajal kui Klitško ja teine opositsiooni liider Arseni Jatsenjuk kohtusid Berliinis Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, et leida uuele valitsusele rahalist ja poliitilist toetust.

"Venemaa mängib karmi mängu," ütles Investment Capitali analüüsiosakonna juht Alexander Valchyshen. "Venemaa andis selge signaali, et teab, kes on riigi järgmine peaminister ning et on valmis teda rahaliselt toetama. Et teistel mängijatel siin asja pole."

Ukraina president Viktor Janukovitš on lubanud uue valitsusjuhi kandidaadi esitada sel nädalal.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2014, 22:57
Otsi:

Ava täpsem otsing