ELi pangad kärbivad järsult laenuportfelli

Romet Kreek 26. veebruar 2014, 13:58

Kui David Armitt vajas mullu oma 153 aasta vanuses tööstusfirmas Yorkshire’is laenude refinantseerimist, avastas ta, et Briti pangad ei ole huvitatud laenuandmisest. Ta valis teise tee, kirjutab Reuters.

Ta pöördus USA Wells Fargo panga poole, laenates sealt oma firmas David Brown Gear Systems toodetavate käigukastide tagatisel 28 miljonit dollarit.

Euroopa Liidu pankade laenuportfell on alates 2007-2008 üleilmsest finantskriisist vähenenud 5,5 triljoni dollari ehk 4 triljoni euro võrra. Pangad on kärpinud oma laenuportfelle enam kui 1/10 võrra, et vähendada bilansiriske, jättes ettevõtted krediidipuudusse ja pidurades Euroopa majanduse taastumist.

Kuna pangad ei taha laenata, on ärid sunnitud otsima alternatiive, kasutades vara tagatisel laenamist ja pöördudes võlakirjaturu, erakapitalifirmade, kindlustusseltside, varustajate ja isegi eraisikutest säästjate poole, et leida finantseerimist.

Kuigi paljud ELi pangad ei nõustu, et piduradavad laenude andmist, süüdistades hoopis kehva krediidinõudlust, paistab ettevõtete eemaldumine pankadest laenu võtmisest, et trend jääb kestma, kuni pangad suudavad oma bilansid korda teha.

David Browne’i laen Wells Fargost nõuab rohkem tööd ja administreerimist, kui tüüpiline tagatud pangalaen, kuna tagatisena kasutatakse raskesti hinnatavat vara. Armitt avastas hoopis, et laen tuli odavamalt ja on paindlikum.

Kuigi Euroopa pangad räägivad, et on äri ajamiseks avatud ega nõustu krediidi vähendamise süüdistustega, räägivad nende väikeettevõtjatest kunded teist juttu.

David Brown, kellele kunagi kuulus Aston Martin ja kelle DB logo on jätkuvalt James Bondi armastatud sportautodel, nägi mullu käigukastide tellimuste 20% kasvu. Äri laiendamise pidur tuli Briti pankadest.

„Ma olen frustreeritud kuuldes pidevalt sõnumeid, et me oleme äriks avatud, kuid nad ei saa mitte midagi teha,“ ütles Armitt pankade kohta. Samas ta ei süüdista panku, kuigi talle on jäänud mulje, et pangad ei saa ise kah aru, mida nad püüavad saavutada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2014, 13:58
Otsi:

Ava täpsem otsing