Kaugkütteseaduse muudatus toob küttehinna alla

27. veebruar 2014, 11:45

Kui ettevõtja alandab sooja hinda vähemalt 10%, lubab konkurentsiamet boonusena suuremat tulukust, seisab kaugkütteseaduse muutmise eelnõus.

Valitsus algatas tänasel istungil kaugkütteseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on tagada kaugkütte tarbijale võimalikult soodne ja stabiilne soojusenergia hind koos kindla ning võimalikult efektiivselt korraldatud soojusvarustusega, vahendas riigikantselei oma pressiteates.

Valitsuse pressiteade selgitab, et kaugkütte hinna alandamine nõuab suuremahulisi investeeringuid, mille tegemiseks vajab investor pikaajalist ja ennustatavat regulatsiooni. Selleks lubab konkurentsiamet boonusena suuremat tulukust, kui ettevõtja alandab sooja hinda vähemalt 10%.

Eelnõu kohaselt muutuvad kaugküttehinna kooskõlastamise reeglid. Täna peavad kõik soojusettevõtjad kooskõlastama kaugkütte piirhinnad konkurentsiametiga. Eelnõu kohaselt hakkab majandus- ja kommunikatsiooniminister kehtestama kaugküttepiirkonna referentshinda, mis määrab kuluefektiivse võrgupiirkonna soojusenergia hinna.

Kui soojusettevõtja kooskõlastatud hinnavalem ja selle alusel kooskõlastatud soojusenergia piirhind on kaotanud kehtivuse, kohustatakse soojusettevõtjat müüma soojusenergiat mitte kallimalt kui referentshind. Edaspidi lubatakse ettevõtjal soojusenergiat müüa kooskõlastamata hinnaga juhul, kui soojusenergia hind on alla ministri kehtestatud referentshinna.

Lisaks tuuakse seadusesse põhimõttelisemad regulatsiooniprintsiibid nagu põhjendatuks peetud kuluartiklid, tulukuse arvestamise alused ning müügimahu arvestus piirhinna kooskõlastamisel. Seni on sellised põhimõtted olnud kajastatud konkurentsiameti metoodikas.

Täna on kohalike omavalitsuste volikogudel soovitatav vastu võtta oma territooriumi soojusmajanduse arengukava. Eelnõu kohaselt muutub selle arengukava koostamine kohustuslikuks alla 50 000 MWh tootmismahuga võrgupiirkonna kohta. Volikogud peavad hiljemalt 1. juuliks 2017. a soojusmajanduse arengukava võtma vastu.

Muudatused mõjutavad enim madala müügimahuga väikseid kaugkütte võrgupiirkondi, kus kasutatakse kaugkütte tootmiseks eelkõige kalleid kütuseid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2014, 11:45
Otsi:

Ava täpsem otsing