Ukraina peaminister: oleme katastroofi äärel

Sirje Rank 02. märts 2014, 14:51

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ütles pühapäeval, et riik on "katastroofi äärel" ning süüdistas selles isiklikult Venemaa presidenti Vladimir Putinit, et kaks riiki on jõudnud sõja künnisele.

Jatsenjuk kutsus rahvusvahelist üldsust Putinit peatama ja survestama teda Krimmist vägesid välja viima.

"Kutsume president Putinit üles oma sõjajõude välja viima ja pidama kinni kohustustest vastavalt multilateraalsetele ja bilateraalsetele kokkulepetele," ütles Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk täna telepöördumises. "Kui president Putin tahab olla president, kes vallandab kahe sõbraliku naaberriigi vahel sõja, siis on ta (peaaegu) selle eesmärgi täitnud. Me oleme katastroofi äärel. Venemaa Föderatsioonil ei olnud mingit põhjust Ukrainasse sisse tungida," vahendasid agentuur Bloomberg ja  Wall Street Journal.

Viimastel päevadel on raskerelvis üksused, kes arvatakse olevat Venemaa sõdurid, haaranud Krimmis kontrolli. Laupäeval kiitis Venemaa parlamendi ülemkoda üksmeelselt heaks Venemaa sõjaväe kasutamise Ukraina territooriumil.

Laupäeva õhtul viis Ukraina julgeolekunõukogu oma sõjaväe kõrgendatud valmisoleku seisundisse. Agentuur Bloomberg vahendas, et Ukraina mobiliseeris reservväelased ja kutsus Krimmi välisvaatlejad.

Ukraina siseminister Arseni Avakov teatas pühapäeval oma Facebook'i konto vahendusel, et Venemaa pakub Ukraina sõjaväelastele Krimmis Venemaa kodakondsust.

"Kogu Krimmi territooriumil on Venemaa emissarid ja sõjaväeohvitserid kutsunud Ukraina siseministeeriumi vägesid Venemaa kodakondsust võtma, mis annaks neile viivitamatult Venemaa passi," kirjutas Avakov. "See üleskutse on kõrgema ja keskmise järgu ohvitseride kontingendile."

Avakov eitas väiteid, et Ukraina armee on ähvardanud Krimmi venekeelset elanikkonda.

"Krimmis ei ole siseministeeriumi vägesid või regulaararmeed, kes ähvardaks Venemaa Föderatsiooni kodanikke või venekeelset elanikkonda," ütles ta. "Samuti ei ole Kiievist Maidanilt saabunud omakaitse üksusi. Kogu olukorra destabiliseerimine Krimmis on Venemaa juhitud."

Venemaal protestis mõnisada inimest kaitseministeeriumi ees Moskva kesklinnas sõjalise sekkumise vastu. Tosinkond meeleavaldajat peeti kinni, vahendas Wall Street Journal.

USA, Kanada, Suurbritannia ja Prantsusmaa on teatanud, et peatavad ettevalmistused osalemiseks juunikuisel G8 riikide tippkohtumisel Sotšis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2014, 16:00
Otsi:

Ava täpsem otsing