Cook kordas vanu lubadusi

04. märts 2014, 00:00

Kord aastas kutsub Apple aktsionärid ja ajakirjanikud Räniorgu oma peakontorisse ­Cupertinos, kus juhtkond eesotsas Tim Cookiga annab möödunust ja tulevast aru. Juba teist aastat käis ka Äripäev kuulamas, mida Cook räägib.

Jõudes peakontori ette, leian end kui Apple’i ametlikust poest – suur hulk siniste särkidega töötajaid aitab inimesi ja juhendab, kuhu minna ja mida teha. Mind juhatatakse mööda sadadest aktsionäridest, lähen turvakontrolli, mis on sama põhjalik kui paljudes lennujaamades.

Teel ajakirjanikele mõeldud konverentsiruumi liigun läbi koridori, kus on ühel pool suur foto noorest Steve Jobsist esimese Macintoshiga ja vastas­seinas foto Jobsist MacBook Airiga. Kõrvalruumi seina kaunistavad Jobsi õpetlikud tsitaadid.

Üle saja inimese mahutav konverentsiruum on ajakirjanikke pooltäis. Suurelt ekraanilt paistab allkorrusel peetav koosolek – sinna lubatakse vaid aktsionärid.

Rutiinse koosoleku kõrgpunktid. Viis minutit ­ootamist ja täpselt kell 9 hommikul tuleb aplausi saatel lavale Apple’i tegevjuht Tim Cook, kes tutvustab koosoleku juhti, Apple’i asepresident Bruce Sewelli.

Viisaka ja väljapeetud olekuga Sewell korraldab tavapärase aktsionäride koosoleku, kus kiidetakse heaks uus nõukogu, a­udiitor ja töötajate motivatsioonipaketid.

Vaheldust rutiinile pakuvad aktsionäride päevakorrapunktid. Teist aastat järjest käib institutsionaalne investor Northstar Asset Management välja plaani luua inimõiguste komitee, mis koosneks nõukogu liikmetest ja kontrolliks juhtkonda.

Apple on oma alltöövõtjate, näiteks Foxconni tööpraktika tõttu sattunud suure kriitika alla. Üks markantsemaid näited on, kuidas firma Hiina töötajad tegid tööl enesetappe, et nende lähedased saaksid 10 000 dollarit kahjutasu.

Aktsionärid eesotsas Apple’iga hääletavad ette­paneku maha. Cook selgitab, et kuigi firma usub inimõigustesse ja väärikasse ellu, on paremaid viise, kuidas seda saavutada.

Aktsionärid mures kasumirea pärast. Nii-öelda korporatiivse Ameerika esindaja National Center For Public Policy Research (NCPPR) teeb ettepaneku, et Apple avalikustaks, kui palju kulub firmal raha keskkonnasõbralikele ja jätkusuutlikkusele suunatud projektidele. Kui mõnel neist projektidest pole head mõju Apple’i kasumile, tuleks sellest NCPPRi hinnangul loobuda, sest see on aktsionäridele kahjulik.

Tavaliselt sõbraliku olekuga Tim Cook muutub küsimust kommenteerides resoluutseks. Cooki sõnul teeb Apple paljusid asju seepärast, et need on õiged, ja investeeringu tasuvus (ROI) pole sellistel juhtudel peamine. Lõpetuseks vaatab Cook ­NCPPRi esindajale otsa ja ütleb: “Kui te tahate, et ma langetaks otsuseid vaid ROI põhjal, peaksite oma aktsiad maha müüma.”

Ka see ettepanek hääletatakse maha – nagu ­õigupoolest kõik ettepanekud, mille aktsionärid koosolekul teevad. Kui aga arvestada, et Apple’i nõukogus ja ka koosolekul on Al Gore, on sellise ettepaneku tegemine juba ette kaotatud lahing.

Cook tuleb lavale siis, kui päevakorrapunktid ja aktsionäride ettepanekud on läbi arutatud. Ta räägib pool tundi Apple’i tegemistest ja möödunud aastast ning seejärel vastab pool tundi aktsionäride küsimustele.

Kulunud lubadus suurest hiilgusest. Üsna julma naljana ütleb Cook, et tutvustab täna uut toodet. Kui ta 10 sekundit hiljem teatab, et tegi nalja, laseb terve saal kuuldavale valju pettumusohke.

Teist aastat järjest räägib firma juht, kui imeline aasta Apple’il oli. Mäletan selgelt, kuidas ta aasta tagasi lubas, et tulekul on suured asjad. Tulemus: paar uuendatud arvutit, uus iPad ja kerge lihvi saanud iPhone.

Tänavu annab Cook samu lubadusi. Aastaga on Apple’i kulutused uurimis- ja arendustegevusele (R&D) kasvanud kolmandiku võrra ja Cooki sõnutsi usuvad nad innovatsioonivõimesse.

Vanemad aktsionärid kiidavad Cookile Apple’i juhtkonda ja seda, kui õigesti see kõike teeb, aga paar nooremat küsijat rõhub valupunktidele, näiteks tunneb muret visiooni ja loovuse puudumise pärast. Taas saame lubaduse, et uusi ja huvitavaid asju on tulekul. Cook vastab, et üllatusmoment on firmale tähtis, aga neid kopeeritakse igal sammul, mistõttu ei taha nad konkurentidele oma tegevusskeemi paljastada.

Üks teine aktsionär tunneb muret aktsia hinna pärast, mis on juba pikka aega liikunud külg ees.  Cook annab investeerimisnõu. “Kui su investeerimis­horisont on päev, nädal või kuu, ära investeeri Apple’isse. Me keskendume oma tegemistele ja kui teeme kõike õigesti, tuleb ülejäänu loomulikult,” märgib Cook ja lisab, et turud ei peegeldagi tihti tegelikkust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2014, 19:59
Otsi:

Ava täpsem otsing