Ossipenko tervis lükkas istungi edasi

04. märts 2014, 00:00

Kohtla-Järve linnajuhtide ja kohalike ettevõtjate korruptsiooniasja esimene kohtuistung süüdistuste sisulise aruteluni ei jõudnudki, sest ühe kohtualuse, Ida-Virumaa kommunaaläri kroonimata kuninga Nikolai Ossipenko raske haigus ei lubanud tal kohtusse tulla.

Tervise hindamise ekspertiis peaks selgitama, kas kuu aja pärast jätkuvad istungid Ossipenkoga või ilma temata. Perearsti väljastatud arstitõendi järgi ei saa Ossipenko sel nädalal toimuma pidanud kohtuistungitel osaleda.

Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kalmer Kask ütles istungil, et tõenäoliselt ollakse samas seisus ka kolme ja nelja nädala pärast toimuvatel istungitel, sest puudub selgus, kas ­Ossipenko neile ilmub.

Seetõttu taotles prokurör kohtult ekspertiisi tellimist Ossipenko tervise hindamiseks. “Ekspertiis annab vastuse, milline on isiku tervislik seisund ja tervenemise prognoos. Selgub, kas jätkame protsessi koos või ilma Nikolai Ossipenkota,” märkis Kask.

Ossipenko kaitsja, advokaadibüroo Concordia vandeadvokaat Monika Mägi kahtles, kas sellist eksperti on olemas, kes oskab öelda, milline on ­Ossipenko tervis järgmise aasta jaanuari lõpuni toimuva kohtuprotsessi ajal. “Siis tuleks minna ekstrasensitiivi juurde,” arvas Mägi.

Kohtuistungid on planeeritud selle aasta märtsist kuni järgmise aasta veebruarini kokku 61 päevale.

Viru maakohtu kohtunik Astrid Asi ütles, et kuigi arstitõend näitab isiku halba tervist, on need andmed otsuse tegemiseks liiga napid. Kohus otsustas rahuldada ekspertiisi tellimise taotluse. Kui ekspertiis näitab, et Ossipenko istungitel osaleda ei saa, võidakse kriminaalasi tema osas eraldada või siis menetlus raske haiguse põhjendusega hoopis lõpetada.

Süüdistus mitmes kuriteos. Kaitsepolitseiameti 2009. aastal algatatud kriminaalasjas süüdistatakse keskerakondlasest Kohtla-Järve linnapead Jevgeni Solovjovi, keskerakondlasest endist abilinnapead, praegu linnapea nõunikuna töötavat ­Jüri Kollot, Nikolai Ossipenkot ja temaga seotud ASi N&V, ettevõtte tegevjuhte Irina Lobkovat ja Vjatšeslav Stankevitšit ning Kohtla-Järve ehitusfirmat Värimal ja selle juhatuse liiget Vjatšeslav Safonovit Kohtla-Järve linna varaliste huvide järgimise kohustuse rikkumises, ametiseisundi kuritarvitamises, konkurentsikuritegudes, hangete teostamisnõuete rikkumises ja seonduvate dokumentide vormistamises, aususe kohustuse rikkumisega seotud kuritegudes ning sellega seonduvates muudes kuritegudes.

Süüdistuse järgi esitas Kohtla-Järve linnale teenuseid osutanud ASi N&V juhatuse liige ­Nikolai ­Ossipenko 2006. aasta septembrist kuni 2009. aasta augustini linnavalitsusele kinnitamiseks valeandmeid tehtud remondi-, hooldus- ja korrashoiutööde kohta.

Aktides kajastati muu hulgas lepingu raames tehtud tööde objekte, sisu, mahtu, maksumust ja tegemise aega, mille linna kontroll aktsepteeris. Lisaks vormistati tagantjärele ümber tööde vastuvõtu- ja ülevaatusakte ning ettevõtte poolt Kohtla-Järve linnale esitatud eelarve, et ülemaksete ebaseaduslikkust varjata.

2009. aastal korraldas Kohtla-Järve linna­valitsus erinevate tööde tegijate ja teenuste osutajate leidmiseks hankemenetlusi ning hinnakonkursse, mille käigus kuritarvitas linnapea Solovjov süüdistuse järgi oma ametiseisundit, luues põhjendamatuid soodustingimusi tuttavatele ettevõtjatele.

Samal aastal osutasid kolm ettevõtet Solovjovi palvel tema lähikondsetele varalise soodustusega teenuseid, mille eest lõi Solovjov ettevõtetele teatud soodsaid tingimusi.

  • Solovjov: ajakirjanike tõstetud probleem

Korruptsioonikuritegudes süüdistatav Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov ütles, et Ida-Virumaal ei ole olukord korruptsiooniga teistest maakondadest sugugi hullem. “Mina leian, et ajakirjanikud tõstavad seda probleemi üles,” ütles Solovjov.

Viis aastat on esimestest vahistamistest ja läbiotsimistest möödas, on see Teie jaoks olnud väga pikk aeg? Natuke vähem kui viis aastat. Minu jaoks on see muidugi olnud pikk aeg. Minu arvates oleks võinud arutada ja otsustada selles asjas juba palju varem.

Kuidas Te süüdistust kommenteerite? Mina leian, et siin uurijad uurisid seda asja nii, nagu nad tahtsid seda enda jaoks lahendada. Uurijad pole mind ülekuulamisele kutsunud. Vaatame, mida kohus otsustab.

Siis on päris huvitav kuulata, mida Teile süüks pannakse? Paberkandjal on süüdistus olemas. Mina muidugi selle süüdistusega nõus ei ole.

Kuidas Te linnapeana hindate korruptsiooniolukorda Kohtla-Järvel ja Ida-Virumaal, kas see on tõsine probleem? Mina leian, et ajakirjanikud kergitavad seda probleemi ja püüavad tõendada kuidagimoodi, et Ida-Virumaal on kõige hullem olukord Eestis. Mina leian, et meie maakond on nagu kõik teised maakonnad Eestis.

Et pole midagi hullemat või paremat? Ei ole.

Nikolai Ossipenko firma on Kohtla-Järve tänavapuhastushankeid palju võitnud ja on ette heidetud, et lisatöödega on linn veel palju raha lisaks maksnud. Kas see kõik on olnud loogiline ja põhjendatud? Kindlasti. Kõik need täiendavalt sõlmitud lepingud on olnud põhilepingu raames. Öelda, et siin midagi täiendavalt oli ilma riigihanketa otsustatud ja tellitud, see ei vasta tõele.

Omavahel Te neid asju kokku leppinud ei ole? Kindlasti ei ole. Milleks meil seda üldse on vaja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. March 2014, 19:57
Otsi:

Ava täpsem otsing