Üleilmne isolaatoriäri

05. märts 2014, 00:00

Meelelahutusmeediast tuntud ärinaine ­Terje Aru juhib ettevõtet EU GIG OÜ, mis ekspordib isolaatoreid ühtekokku 29 riiki, alustades ­Venemaast ja lõpetades Peruuga.

Hoolimata skeptilisest suhtumisest ajakirjandusse lubas Aru Äripäeva oma firma värskelt valminud tehasesse, et näidata, kuidas sünnivad kõrgepinge­isolaatorid.

Aru saabub kohtumisele otse spordisaalist. Ta ütleb, et kui tegemist on palju ja stress maad võtab, on ainus lahendus trenn ja füüsiline koormus. Heas vormis ja hoolitsetud välimusega naine vabandab, et ei jõudnud end piisavalt sättida, ent lisab, et meeste kollektiivis on oluliselt mugavam töötada kui naiste hulgas, kes hindavad kriitiliselt iga riide- ja jalavarju ning näole tõmmatud meigitriipu.

Otsib tööjõudu koolipingist. EU GIGi eelmisel aastal valminud ja novembris avatud tootmishoone Loo alevikus on piinlikult puhas ja avar. Juhatuse esimees näitab ruume uhkusega ja lisab, et töötingimustele on väga palju rõhku pandud ning sund­asendis töötajate heaks on plaanis teha jõusaal.

Ettevõtte Eesti harus on palgal ligi 40 töötajat, enamik kõrgharidusega. Aru räägib, et vajalike oskuste ja teadmistega inimesi napib ning kuigi nad sooviks palgata eestlasi, tuleb vajaliku kvalifikatsiooniga inimesi välismaalt sisse tuua.

Aru kontorilaual on virn doktorikraadi omandavate tudengite diplomitöödest. “Otsime tööjõudu otse koolipingist,” nendib ta.

Ta lausub, et on keerulise valiku ees – kas tuua töötajad mujalt või koolitada neid ise. Oskustööliste koolitamine on aga keeruline ja kulukas. Sobiva haridusega inimeste väljaõpe toimub kas kontserni teistes tehastes Venemaal ja Ukrainas või käivad koolitajad Tallinnas näiteks Saksamaalt, ­Ungarist ja Hiinast.

Aru tahaks kulutada raha, mis praegu kulub tööjõu sissetoomisele, Eesti inimestele. Firma tahab maksta töötajatele korralikku palka ja koolitada meeskond, kes ei sooviks firmast lahkuda. EU GIGi plaan on tänavu töötajate arv kahekordistada.

Tehase kontoriruumid on sisustatud Eestis Standardis toodetud mööbliga. Aru sõnul oli teadlik valik, et nii tehase ehitamisel kui ka sisustamisel kasutataks Eesti materjale ja tööjõudu.

Eestisse loodi EU GIGi tootmisüksus selleks, et toota lisaks Yuzhnouralsky Insulators and Fittingsi tehases Venemaal ja Ukrainas asuva Lviv Insulator Company Ltd toodangule ka polümeerist isolaatoreid.

Nii näitabki Aru uhkusega uusi mürisevaid masinaid ja tootmispinke, mille käitamisega saab hakkama vaid väga hea tehnilise haridusega spetsialist.  Eesti tehases toodetakse polümeerisolaatoreid ja kuna Tallinnas asub ka ettevõtte müügiosakond, tuuakse vahelattu ka keraamilisi ja klaasist isolaatoreid ettevõte teistest tehastest.

Värvikas osanikering. Venemaal ja Ukrainas on Aru sõnul äri ajada riskantne. “Me põhimõtteliselt teame, mis toimub sealses majanduses ja poliitikas täna ja ka võib-olla homme, aga pikemas perspektiivis on asju raske ette näha,”  ütleb ta. “Ehe näide on Ukrainas toimuv.”

EU GIGil on kokku 15 omanikku. Aru oli algselt Eesti ettevõttes üksi, nüüdseks on kõigil kolmel tootmistehasel ja turundusosakondadel üle maailma sama omanikering. Aru rõhutab, et kuuluvus sama kontserni teiste tehaste aktsionäride hulka on motivatsioon, mis sunnib pingutama 24/7.

Enamik osanikest on pärit Venemaalt. Seltskonda kuulub kaks Küprosele registreeritud ettevõtet, Ambellious Limited ja Mighty Sparks Holdings Limited. Aru selgitab, et midagi kahtlast Küprose firmade taga pole, Venemaal on firma rajamine Küprosele väga levinud. Ta selgitab, et ­Euroopa Liidu liikmesriikide hulka kuuluva Küprose ettevõtte tulumaksumäär on 10%, mis tekitab põhjendatud huvi.

Aru nendib, et kuna Küprosele registreeritud firmad tekitavad Euroopas pigem umbusku, on aasta lõpuks kavas Küprose firmad omanike seast kaotada. Samuti pole välistatud muutumine osaühingust aktsiaseltsiks.

Eksporditurud üle ilma. EU GIG ekspordib 29 riiki, emaettevõte LLC Global Insulator Group 49 riiki. Koostööpartnerite laia geograafia taga ongi põhiliselt EU GIGi emafirma. Palju on riiklikke tellimusi, mis on võidetud hangetega.

Aru sõnul nõuab iga riik oma kvaliteedisertifikaate, mis sunnib EU GIGi tooteid pidevalt testima. Aru märgib uhkelt, et GIG jagab maailmas müügitulemuste poolest 2.–3. kohta,kugi Hiina hingab väikese hinnaga kuklasse. “Hind on muidugi oluline, aga kvaliteet on ülioluline,” lisab Aru.

Ta näitab, et neil hoitakse kvaliteedil silma peal ja katsetuspingil katsetatakse eranditult iga isolaator.

Tulevikus on plaanis laiendada müügiosakonda ja välistatud pole ka uue tootmisüksuse rajamine.

  • Turul vähe tootjaid

Isolaatorite tootjate arv maailmas  pole kuigi suur, aga turg on rahvusvaheline, ütles ­Eleringi pressiesindaja Ain Köster. Tema teada Eestis peale GIGi rohkem tootjaid pole.
Elering kasutab Kösteri sõnul isolaatoreid, mille on tootnud GIGi teised tehased, seega ei oska ta Eesti tehase isolaatorite kohta infot jagada. Elering ei osta isolaatoreid ja teisi võrguehituseks vajalikke materjale ise, need hangib alltöövõtja.

 

Mis on mis

  • EU GIG

Asutatud 2006. aastal.
Toodab polümeerist kõrgepingeliinide isolaatoreid.
Müüb samas kontsernis toodetud isolaatoreid ja armatuuri.
Käive 2013. aastal 11,1 mln ­eurot, 2012. aastal 13,5 mln eurot.
Kasum  2012. aastal 427 693 eurot.
Loo alevikku rajatud tehase maksumus koos kinnistuga oli 6,9 mln eurot.
Eksporditurud Euroopas ja väljaspool: Portugal, Eesti, Hispaania, Soome, Austria, Poola, Leedu, Läti, Bulgaaria, Tšehhi, Prantsusmaa, Rumeenia, Guatemala, Ukraina, Lõuna-Aafrika Vabariik, Peruu, Türgi, Tšiili, Venemaa, Serbia, Kosovo, Argentina, Gruusia, Liibanon, Alžeeria, Horvaatia, Boliivia ja Briti Neitsisaared.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. March 2014, 18:47
Otsi:

Ava täpsem otsing