Neljapäev 27. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Arvamuskonkurss “Edukas Eesti”. “Meeleolu mõjutab tulemust ikka kole palju”

06. märts 2014, 00:00

Eduka Eesti arvamuskonkursile viimase kuu jooksul laekunud ideede hulgas paistab silma inimese väärtustamine ning laste tuleviku ja tervise tähtsustamine.

SEB analüütiku Ruta Arumäe meelest on arvamuskonkursile laekunud palju häid mõtteid. “Kindlasti on Eestile tarvis nii suuremat kindlustunnet tuleviku ees, suuremat sotsiaalset sidusust, suuremat koostööd nii riigi sees kui ka väljas, nii talentide kui ka kõigi teiste senisest enam väärtustamist,” sõnas Arumäe. “Ma arvan samuti, et mahendus, tervis ja loodus võiks olla Eesti kaubamärk ja alustada tuleks iseenese tervisest.”

Lapsed ja haridus on tulevik. Kõige tähtsamaks Eesti arengu seisukohalt peab Arumäe lastega seotud valdkondi. “Kahel käel kirjutan alla mõtteavaldusele “Eesti maailma viie lapsesõbralikuma riigi hulka”,” lausus Arumäe. “Selle mõtte hääletaksin ma kõige olulisemaks, mida eduka Eesti jaoks esma­järjekorras ära teha tuleb.” Arumäele on lähedased ka Taani-Briti kirjaniku Harald Havsteen-Mikkelseni mõtted: kõige rohkem vajab Eesti kindlustunnet; nii riigi, kodanike kui ka ettevõtete huvides on perede heaolu püsimine pärast emapalga lõppemist.

LHV Groupi juhataja Rain Lõhmus tõstab esile ettevõtja Jüri Mõisa lugu “Hooligem oma talentidest!” “Ilus ja õige üleskutse, finantskapitalist olulisem on tõesti inimkapital,” võtab ta kokku. “Talendid soodsas keskkonnas on võimelised paljuks.”

Lõhmus leiab, et eriti tuleb panustada noortesse, sest nooruses kujuneb välja mõtlemine ning laiema vaatenurgaga inimesi on väga vaja (vt ­Dmitri Jegorovi idee).

Catella Eesti juht Aavo Koka tähelepanu pälvinud ideede seas on Ailar Väärtmaa mõte tuua ­Eesti ettevõtjad koolidesse oma lugu rääkima. “Pirita majandusgümnaasiumis õpetab ettevõtlust ja majandust Henton Figueroa, Tšiilist pärit šarmantne mees, kes on eesti keele sulaselgeks õppinud,” toob ta juba toimiva näite. “Edukas ettevõtja ja Tšiili aukonsul Eestis, aga näe, õpetab pea­aegu põhikohaga gümnaasiumis ka! Aga siht võiks olla mitu kraadi kangem.”

Maksame palka tunni kaupa. Aavo Kokk kiidab ka “kalli kursusevenna” Ivo Rulli ettepanekut loobuda kaheksatunnise tööpäeva standardist. “Efektiivsus ja aeg kulgevad eri radasid mööda,” tähendab ta. “Meeleolu mõjutab tulemust ikka kole palju. Iga vähegi tubli asutus püüab meeleolu luua omal moel. Tundub tõesti veider arvata, et töötajatele on parim 40tunnine töönädal.”

Rulli idee meeldib ka PwC partnerile Ago Vilule, kes teeb omalt poolt ettepaneku mitte poolele teele pidama jääda. “Miks mitte pidada aja­arvestust lihtsalt tunni kaupa,” küsib ta. “Näiteks PwCs tehakse ajaaruandeid ja makstakse palka kuueminutilise täpsusega. Töötajatel on suur vabadus nii oma tööaja planeerimisel kui ka puhkuste väljavõtmisel, puhkust saab välja võtta ka mõne tunni haaval. Loomulikult ei pruugi selline paindlikkus sobida kõigile ettevõtetele, kuid olen täiesti nõus, et seadusega sätestatud kaheksatunnine tööpäev on ajale jalgu jäänud.”

Rahapiits ja tervisepräänik. Hindajad peavad tähtsaks ka vajadust parandada finantsharidust. Sellele juhtis oma artiklis tähelepanu Kristjan Velbri. “Kas pole veider,” arutleb Aavo Kokk. “Ühte maailmakeelt, inglise keelt, õpivad Eestis kõik juba lasteaias. Aga teist ilmakeelt, rahatehingute kirjeldamise reegleid, õpib mõni alles ülikoolis. Pole siis ime, et rahvas on finantsasjus kirjaoskamatu!” Ago Vilu meelest võiks majandus ja rahanduse eriala kohustuslikuna õpetada gümnaasiumi lõpuklassis.

Rohkem kui üks hindaja nimetas sümpaatsena Maru Metspalu terviseprääniku-ideed. Kokk märkab siin ka nõrka külge: “Kas ikka tasub tervisekäitumist maksusüsteemi kaudu reguleerida? See ju eeldab, et rahandusministeerium ja maksuamet hakkavad määrama, milline on tervislik eluviis ja milline ei ole.”

 

 

Konkurss

Eduka Eesti arvamuskonkurss

Korraldajad Äripäev, Danske Bank, EMT, Tallinna Kaubamaja, Saku Õlletehas, Tallinna Vesi ja Raidla Lejins & Norcous.
Peaauhind 10 000 eurot, teisele kohale 3000, kolmandale 2000 eurot.
lugusid sel hooajal avaldatud 92.
Võitja avaldatakse lõpuüritusel 11. märtsil Estonia Talveaias.
Mullu läks võit jagamisele Age McCanni loovjuhi Heiki Urbala ja IT-konsultant Raul Ennuse vahel, kes käisid välja idee õpetada lapsed programmeerima juba põhikooli esimestes klassides. Kokku ilmus eelmisel aastal 86 lugu.

  • Valik veebruaris ilmunud ideid

Eesti vajab kindlustunnet, Harald Havsteen-Mikkelsen. Eesti saab edukaks, kui nii üksikisikud kui ka kohalikud ettevõtted tunnevad kindlust.

Anname preemiat tubli tervise eest, Maru Metspalu. Motiveerimaks eestlasi järgima tervislikke eluviise ja maksma makse, tuleks neid hea tervisekäitumise eest premeerida.

Jõukus tuleb ekspordi ja impordi vahekorda muutes, Martin Arula. Jõukuse kiireks ja pikaajaliseks edendamiseks ­tuleb suurendada riiki saabuva ja siia jääva raha hulka. 

Toome ettevõtjad ­kooli oma lugu rääkima, Ailar Väärtmaa. Et tekitada noortes huvi ettevõtluse vastu, on vaja kutsuda ettevõtjaid koolidesse inspireerivaid lugusid rääkima.

Eesti edu võti peitub hõredas asustuses, Ülo Mattheus. Eesti võimalus tulevikuks peitub hõredas asustuses. Arendame tegevusi, milleks on vaja maad, ruumi ja loodust.

Eesti maailma viie lapsesõbralikuma riigi hulka, Rait Kaarma. Arenguvisioon loob eeldused meie ainukese tõelise ressursi hoidmiseks ja kasvatamiseks ning muudab riigi talentidele atraktiivseks.

Omakapitalimaks toob maksurahu ja loob õiglust, Karli Lambot. Omakapitalimaks looks maksurahu kahekümneks aastaks, ilma et üldine maksukoormus suureneks.

Aasta õpilasena välismaal muudab kogu edasist elu, Dmitri Jegorov. Õpilasvahetuse hoogustamiseks võiks tekkida riiklik programm.

Lisame finantsharidust kõigile, Kristjan Velbri. Enne suuremaid finantsotsuseid peaks olema kohustuslik või soovituslik omandada teadmisi rahandusest.

Teeme tervisliku elustiili Eesti brändiks, Janno Joona. Edu toob tervislik ja loodusega kooskõlas elamine ning selle mõtteviisi muutmine tooteks, mida saab müüa.

 

“Welcome to Estonia” asemele “Ettevõtlik Eesti”, ­Kadri Kullmann. Eesti ainus võimalus on olla ettevõtlik riik.

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2014, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing