Eesti ettevõtete murelaps on käive

06. märts 2014, 00:00

Kui võtta kokku Tallinna börsil olevate ettevõtete neljanda kvartali tulemused, siis probleemi on näha müügis ehk käibe kasvuga. Börsiettevõtete koondkäive kasvas aastaga vaid ühe protsendi.

Ainus ettevõte, kellel ei olnud raskusi suurendada käivet vähemalt kümnendiku võrra, oli Premia Foods, kus käive kasvas 32%. Paraku ei olnud sellestki suuremat tulu, sest kasvas ka ettevõtte kahjum. Ettevõtete kogukasum kasvas 11,5 miljonilt eurolt 42,2 miljonile. Siiski tuleb siin tähele panna, et suur osa kasumi kasvust tuli Tallinna Kaubamajalt ja seda mitte kaubandusest, vaid maa ja ehituste väärtuse ümberhindlusest – sealt tuli 18,6 miljoni eurone kasumi kasv.

18,7 miljoni euro võrra tulemust parandanud Tallinna Kaubamaja teenis ka börsiettevõtete seas suurima kasumi. Järgnesid omavahel väikese vahega Tallink ja Olympic EG. Tallinki kasum kasvas 44 protsenti ja Olympic EG oma 16 protsenti. Tallinki käibe kasv oli kleenuke üks protsent, käibe suuruse poolest ei saanud aga ükski Tallinna börsiettevõte laevahiiule lähedalegi. Olympic EG käive kasvas 5 protsenti.

Kasumi suuruse poolest neljandal kohal oleva veemonopoli Tallinna Vesi käive kasvas ühe protsendi, kuid kasum vähenes 29 protsenti.

Ka kasumiga kesised lood. Kasumid ulatusid maksimaalselt 2,5 miljoni euroni, enamasti jäid aga sellest väiksemaks või olid ettevõtted suisa kahjumis.

Merko Ehituse kasum vähenes 43 protsenti, ka käive kahanes. Suurtes muutustes olev Arco Vara tuli välja 17 miljoni eurosest kahjumist (vanade aegade mahakandmise taak) ja teenis kasumit, kuid käive vähenes järsult.

Baltika kasum vähenes viiendiku võrra, müüki suutis ettevõte aga kaubandusturul ja eriti rõivakaubanduses valitsevale keerulisele ajale vaatamata 3 protsenti suurendada. Pommiks jala küljes on neil Ukraina ja Venemaa turg, kuna maade valuutad on nõrgenenud. Mahu tõttu on need aga olulised turud.

Harju Elektri kasumi ja käibe muutusele tuleb ette panna miinusmärk. Siiski ei ole põhjust olukorda kuigi keeruliseks hinnata, sest ettevõttel on oluline osalus Soome börsiettevõttes PKC Group, mille aktsiapaki väärtust hinnati tänu aktsia tõusule üles. See aga toimub kasumiaruandeväliselt. Lisaks suurendab ettevõte efektiivsust, külmutades Rootsis müügiga tegeleva tütarettevõtte tegevuse, tuues sisuliselt Rootsi müügijuhtimise Eestisse, sest siin on kulubaas madalam.

Nordecon tuli välja väikesest kahjumist, teenides väikese kasumi. Käive vähenes aga 8 protsenti. Eks nii Nordeconil kui ka Merko Ehitusel on sarnane probleem – hangete väljakuulutamine, mis ootavad euroraha.

Silvano raskes seisus. Kõvasti halvenes Silvano FG tulemus. Kasum vähenes aastaga 86 protsenti, käive 11 protsenti. Ettevõte tegutseb suurelt üsna keerulistel turgudel – kui seal on majanduslikult head ajad, läheb neil väga hästi, kui aga olukord on keeruline nagu praegu, ei ole Silvanol kerge.

Suurte plaanidega kinnisvaraarendaja Trigon PD tuli kahjumist välja ja teenis alla 2000 euro jäänud kasumi. Käive (renditulu) kukkus aga järsult.

Ekspress Grupp langes erakorraliste kulude tõttu kasumist kahjumisse. Ettevõtte käive kasvas meediaturul, kus elu ei ole meelakkumine, ühe protsendi võrra. Skano kahjum kasvas ning käive vähenes 2 protsenti. Ettevõttel oleks hädasti tarvis suuremat tootmismahtu, et parandada kasumlikkust. See aga eeldab suuremat müüki, mis on keeruline. Pro Kapitali kahjum vähenes ning käive kasvas 6 protsenti.

Odavate aktsiatega omad agad. Kui vaadata, kas Tallinna börsil on odavaid aktsiaid nende hinna ja kasumi (P/E) suhtarvu alusel, siis vastus on jah, kuid juures on agad.

Harju Elektri aktsia P/E on 8,5, ettevõtte puhul on kasulik ka hoida silm peal, mida teeb PKC Groupi aktsia hind Helsingi börsil. Nordeconi aktsia P/E on 6,2. Ettevõte ootab jätkuvalt, millal tulevad värske eurorahaga hanked. Silvano FG tulemuste trend on kole ja kui vaadata, mis toimub ettevõttele oluliste turgude Venemaa ja Ukraina makropoolel ja valuutakurssidega, siis on pilt veelgi halvem. Aktsia P/E on 7,6. Tallinna Kaubamaja P/E on vaid 6,1, kuid see tulenes kinnisvara väärtuse üleshindamisest.

Kes aga otsib dividendi- või kapitali tagastamise tulu, peab ootama. Seni on dividendiettepaneku teatavaks teinud vaid mõni ettevõte, üldjuhul oodatakse, kuni aruanne on auditeeritud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2014, 19:17
Otsi:

Ava täpsem otsing