Kolmapäev 26. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Uus-Meremaa avas arenenud turgude intressimäära tõstmise peatüki

Romet Kreek 13. märts 2014, 09:45

Uus-Meremaa on esimene arenenud riik, kes tõstis baasintressimäära rekordmadalalt tasemelt, vahendab Bloomberg.

„Tarvis on tõsta intressimäär tasemele, kus see enam ei too kaasa lisanõudlust,“ ütles Uus-Meremaa reservpanga juht Graeme Wheeler, olles tõstnud baasintressimäära 0,25 protsendipunkti võrra 2,75 protsendile. Sellist sammu ootasid kõik 15 Bloombergi küsitletud analüütikut. Uus-Meremaa dollar, mida valuutaturul kutsutakse kiwiks, tõusis.

Uus-Meremaa majandust veavad tõusvad piimahinnad, maavärinas kannatanud Christchurchi üles ehitus ja 10 aasta tugevaim immigratsioon. Tõusvad kinnisvara hinnad suurimas linnas Aucklandis on tekitanud mullikartused ja lisanud inflatsioonilist survet.

„Me oleme teisel planeedil,“ ütles Bank of New Zealandi analüüsijuht Stephen Toplis. „Uus-Meremaa olukord on fundamentaalselt erinev enamusest arenenud riikidest, kuna toorainete hinnad on rekordkõrguses ja ehitusaktiivsus on kõrge.“

Analüütikud on prognoosinud, et Wheeler tõstab baasintressimäära ka kahel järgmisel keskpanga istungil aprillis ja juunis ja siis teeb pausi kuni detsembrini.

Uus-Meremaa dollar tõusis intressiotsuse järel kõrgeimale tasemele alates 1. maist, makstes 85,59 USA senti.

Wheeler ütles, et keskpank tõstab kahe aasta jooksul baasintressimäära umbes kahe protsendipunkti võrra, kuid tempo oleneb majandusandmetest.

Uus-Meremaa majandus kasvab 31. märtsil lõppeval majandusaastal 3,3%, prognoosis keskpank. Detsembris prognoosis pank vaid 2,7% majanduskasvu.

Veebruaris tõusid Uus-Meremaal aastaga eluasemete hinnad 8,2%. Aucklandis, kus elab iga olmas Uus-Meremaa 4,4 miljonist elanikust, kasvasid eluasemete hinnad 16,9%.

Uus-Meremaa aktsiaturu liikumist kajastav 50 aktsiast koosnev indeks tõusis täna 0,3%, 8111,98 punktile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2014, 14:45
Otsi:

Ava täpsem otsing