Mihkelson: Ukrainas luuakse täna pretsedenti

Alyona Stadnik 16. märts 2014, 14:12

Okupeeritud Krimmis täna toimuv ebaseaduslik referendum ühinemiseks Vene Föderatsiooniga on tõsine löök Euroopa julgeoleku alustalade pihta ning loob tõsiseid eeldusi uute eraldusjoonte kujunemiseks Euroopas, ütles Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

"Rahvusvahelist õigust ning kahepoolseid kokkuleppeid maha tallates on Venemaa oma agressiivse poliitikaga Ukraina vastu loonud Euroopas julgeolekukriisi, mida viimati nägime Külma sõja tippajal," ütles Mihkelson. "Venemaa vastutustundetu ning rahvusvahelise kogukonna seisukohti eirav käitumine on ohuks rahule ja julgeolekule Euroopas, võimalik, et kogu maailmas."

Ta lisas, et Ukrainas luuakse täna pretsedenti, mis võib juba lähitulevikus muuta tundmatuseni Euroopa poliitilist kaarti. "Täna ei ole veel hilja seda katastroofi ära hoida. Selleks peab aga vaba maailm lõpuks mõistma, et vabadusel on kõrge hind ning selle kaitsmisel ei tohi mingil juhul koonerdada. Venemaa peab mõistma, et rahvusvaheline õigus kaitseb lõppeks ka nende rahvuslikke huvisid ning selle järgimine on kasulikum, kui vallandada sõda," ütles Mihkelson.

Mihkelson ei näe täna ühtegi argumenti, miks peaks Euroopa Liit venitama reaalsete sanktsioonide rakendamisega ning rahvusvahelise surve suurendamisega Venemaa suunal. "Samuti oleks hädavajalik laiaulatusliku ning pikaajalise mandaadiga rahvusvahelise vaatlusmissiooni saatmine viivitamatult Ukraina ida- ja lõunaregioonidesse, et luua eeldusi olukorra stabiliseerimiseks," ütles Mihkelson ning lisas, "et just eelolevad päevad omavad väga kriitilist tähendust sündmuste edasisele arengule".

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. March 2014, 14:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing