Investeeringud käivitavad äri

Eliisa Matsalu, Marta Jaakson 17. märts 2014, 19:12

Vahel on ettevõttel vaja edasiminekuks suuremat muudatust, investeering võib aidata paigaltammuval firmal suurema sammu võtta.

Mullu uutesse masinatesse investeerinud trükiettevõtte Emerson Ten OÜ juht Kristel Ratnik-Soosaare sõnul tuli otsus ettevõtet arendada turuolukorra muutusest. Pärast majanduslangust vähenesid trükinduses tiraažid väiksemaks, mistõttu oli ettevõtte arendamiseks vaja muudatusi. "Ofset-trükis on nii, et mida suurem tiraaž, seda odavam on seda teha," selgitas Ratnik-Soosaar. "Kuna turusituatsioon muutus, otsustasime investeerida digitehnoloogiasse, et saaksime jätkuvalt teenust pakkuda klientidele, kelle tiraažid vähenesid."

Emerson Ten OÜ soetas uue lamedigitrükimasina ja digilõikuri. Ratnik-Soosaare sõnul on investeeringud end täielikult õigustanud: tellimusi on nii palju, et töösse on kavas panna juba kolmas trükimasina vahetus ja järeltöötlusesse palgatakse inimesi juurde.  "Et ettevõte saaks sammu edasi teha ja kasvada, peab investeerima," märkis ta.

Ratnik-Soosaare sõnul on selleks aastaks planeeritud investeeringud juba tehtud ja juba planeeritakse järgmise ja ülejärgmise aasta arendusi. "Olen lugenud, et investeeringuid tehakse viimasel ajal vähem, kuid see on valdkonniti erinev. Ettevõtted, kellega kokku puutun, on kõik investeerinud," märkis ta. Näiteks vahetas Ratnik-Soosaare sõnul nende partnerist trükifirma K-Print mullu välja kogu masinapargi. "Eesti mõistes oli see ikka väga suur investeering," ütles ta.

Arendustega käibe kasvu poole. Metallitööstusettevõtte Fleibel Group OÜ  juhatuse esimehe Toomas Simoni sõnul mullu nende käive ei kasvanud, kuid tehtud investeeringud aitavad sel aastal kindlasti edukamad olla. Ettevõte kasvas palju vahemikus 2012-2013, suurenes nii tootmismaht kui ka kollektiiv. "Pidime tegema struktuuris ümberkorraldusi, mistõttu ei suutnud me ka käivet kasvatada," selgitas Simon. Sel aastal loodetakse struktuurimuudatused toimima saada ja käivet 15 protsenti kasvatada. Seda aitab Simoni sõnul teha möödunud aastal uude tootmispinki investeerimine, mistõttu ei pea nad enam osa tööd teistelt tellima. "Uus masin annab meile võimaluse mängida oma tellimustega. Saame kiiremini kliendi soovidele reageerida," selgitas Simon.

Et mullu Statistikaameti järgi Eesti ettevõtete investeeringute kasv peatus, on Simoni sõnul suuresti seotud Skandinaavia käekäiguga. "Masinatööstusala on põhjamaadega tihedalt seotud. Sealse majanduskriisi tõttu vähenesid meie sektoris paljude ettevõtete tellimused," rääkis Simon. Tema sõnul teeb Fleibel Group alati masinainvesteeringuid kooskõlas klientide tellimustega. "Ei ole mõtet osta kallist masinat lihtsalt tühja koha peale seisma," selgitas ta.

Ettevõtted kartlikud. Ka metallitööstusettevõtte Valdek investeeris möödunud aastal struktuurimuudatustesse, täpsemalt juhtimisprogrammi ja -tarkvaraarendusse. Masinatesse ja seadmetesse kavatsetakse investeerida käesoleval aastal, näiteks on plaanis hoonelaiendus ja tootmispingi juurde ostmine.  Ettevõtte juhi Mihkel Valdeki ütlust mööda tuli juhtimisse investeerida selleks, et paremini ära kasutada olemasolevaid ressursse. "Teadsime, et kõik meie kitsaskohad on seotud juhtimisega. Seda tuli parandada," märkis Valdek. "Struktureerimise käigus parandasime ettevõtte tööviljakust ja tootmist rohkem, kui seda oleks teinud mõne uue masina soetamine."

Valdeki sõnul ei soovi paljud ettevõtted investeerida ebakindluse pärast. "Mõned ei ole viimasel ajal investeerinud ja nüüd kardavad, kas see enam ära tasubki," selgitas ta. Ta lisas, et mõju avaldavad ka tööjõumaksumuse kasv ja kvalifitseeritud tööjõu puudus. "Koolitatud, spetsiifiliste oskustööliste saamisega on raskusi. Viimasel ajal on paljud meile tulnud töötajad noored mehed, kes on  teisel pool piiri kogemusi hankimas käinud," ütles Valdek. Näiteks on tema sõnul Soomes kogemust saanud tööline palju produktiivsem. "Selle kohapealt pooldan väga, et noored inimesed käiksid välismaal tiiru ära. Nii saavad nad teada, kuidas tööd teha tuleb," märkis ta.

Tasub teada

Mullu peatus investeeringute kasv

Eelmisel aastal oli ettevõtlussektori kogukasum esialgsetel andmetel 3,1 miljardit eurot ehk 5% suurem kui aasta varem. Sektori kogukasum kasvas neljandat aastat järjest, samas peatus investeeringute tegemine.Investeeringuid tehti 2,6 miljardit eurot, mis oli sama palju kui aasta varem. Sarnaselt üle-eelmise aastaga investeeriti põhiliselt masinatesse ja seadmetesse, hoonete ja rajatiste ehitamisse ning rekonstrueerimisse. Suuremad investeerijad olid energeetika-, töötleva tööstuse ning veondus- ja laondusettevõtted, kes tegid poole ettevõtete koguinvesteeringutest.

Lõppenud aasta neljandas kvartalis müüsid ettevõtted kaupu ja teenuseid 12,8 miljardi euro eest, mis oli 5% rohkem kui aasta varem samal ajal. Investeeringuid tehti kvartalis 790 miljonit eurot, mis oli kümnendik vähem kui üle-eelmise aasta neljandas kvartalis.

Allikas: Statistikaamet

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. March 2014, 16:08
Otsi:

Ava täpsem otsing