Ukraina lokkav gaasikorruptsioon

Romet Kreek 18. märts 2014, 13:49

Galina Pavlik tuleb vaevu toime oma 290 dollarilise pensioniga kuus, kirjutab Bloomberg.

Nagu paljud ukrainlased, sõltub 73aastane kiievlane gaasist, et kütta kolmetoalist korterit. Gaasiarve võtab kuuendiku tema sissetulekust.

Uuel Ukraina valitsusel on varsti tarvis, et Galina-laadsed inimesed maksaksid veel rohkem elektri ja gaasi eest, püüdes saada jagu majandus- ja poliitilisest kriisist.

Et saada USAst ja EL abi, peab Ukraina kärpima energia subsideerimist, mida loetakse majanduslikult raiskamiseks ja mis on korruptsioonimagnetiks, isegi, kui see tähendab kodumajapidamistele suuremaid kulutusi.

"Pean sööma vaid kartuleid ja odavamaid sardiine, et saaks maksta rohkem gaasi eest," kurtis pensionär, kes toetas Arseni Jatsenjuki vahevalitsust. "Ma ei suuda rohkem maksta."

Ukraina kodumajapidamistele gaasi subsideerimist on juba pikka aega kuritarvitatud. Tavaliselt ostavad gaasimüüjad valitsuselt gaasi madalate hindadega, et müüa seda kodumajapidamistele. Samas müüvad nad selle gaasi äriklientidele palju kallimate hindadega. Analüütikute hinnangul petetakse sedasi riigilt aastas sadu miljoneid dollareid lisaks subsideerimiskuludele.

Kiievi piirkonnas maksid veebruaris kodumajapidamised tuhande kuupmeetri maagaasi eest 76 dollarit ja tööstuskliendid 447 dollarit. Energy Strategies Fundi kaasjuht Dmitro Maruntši hinnagul peteti sedasi mullu kuni kaks miljardit kuumeetrit gaasi.

"Ukraina energisektor on ülimalt korrumpeerunud," ütles Carnegie Europe vanempartner Judy Dempsey. "Ei ole olnud mitte mingisugust püüet selle teemaga tegeleda, kuna oligarhid kontrollivad seda. Uus valitsus peab seda tegema."

Riigi kütusefirma NAK Naftogaz Ukainy ei vastanud Bloombergi kommentaaripalvele.

Samal ajal, kui valitsusel on probleeme korruptsiooniga kodumaal, tabab riiki kõrgem gaasiimpordihind üha vaenulikumalt Venemaalt.

Üle poole Ukraina gaasitarbimisest katab import Venemaalt, mis tühistas 33% allahindluse, mida lubati eelmise aasta lõpus eelmisele riigipeale Viktor Janukovitšile. Ukraina peab maksma teises kvartalis 368,50 dollarit tuhande kuupmeetri gaasi eest.

"Subsideerimine tuleb kaotada," ütles Ukraina majandusminister Pavlo Sheremeta, viidates gaasi subsideerimisele. "Peame sellega tegelema, kuna meil puuduvad teised valikud."

"Naftogaz on selgelt võimetu ja ebaefektiivne," ütles CMS Cameron McKenna energiaprojektide kordinaator Vitali Radšenko. "See on haige loom."

Ukraina peab parandama efektiivsust – majandus kulutab kümme korda rohkem energiat, et toota kaupu ja teenuseid, selgub IEA andmetest. Kogu Ukraina energeetikasektori moderniseerimine nõuaks kuni 170 miljardi euro suurust investeeringut kahe aastakümne vältel.

Varasemad Ukraina valitsused ei ole vaevunud tootma maagaasi Ukraina prognoositud 1,1 triljoni kuupmeetristest maagaasimaardlatest. Janukovitši valitsuse lepingud Royal Dutch Shelli ja Chevroniga kildagaasi tootmiseks oli esimene püüe hakata Ukranias taas gaasi tootma.

Nüüd on Ukrainia Musta mere projektide saatus ebaselge Krimmi staatuse tõttu, kus tegutsesid Exxon Mobil ja Eni.

Nõukogude Ukraina oli maagaasi netoeksportöör Venemaale kuni 1970ndatel aastatel hiiglasliku maagaasivälja arendamiseni Lääne-Siberis.

"Potentsiaalselt käib jutt väga rikkast maast," ütles Dempsey. "Kuid energia infrastruktuur on jäetud täiesti unarusse."

Kuni selles osas toimuvad muudatused, peavad vaesuvad ukrainalased nagu Galina Pavlik valmistuma talviti raskemateks aegadeks.  „Mina ei lähe märatsema,“ ütles ta. „Ma pean midagi välja mõtlema, kuidas maksta.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2014, 13:49
Otsi:

Ava täpsem otsing