Tulumaksu langust nõuab konkurents

26. märts 2014, 00:00

Riigid on omavahel konkurentsis töökohtade ja investeeringute pärast ning maksupoliitilised valikud on riigi konkurentsivõime tõstmise meetmete hulgas väljapaistval kohal. Soome otsus langetada sellest aastast ettevõtte tulumaksumäära seniselt 24,5 protsendilt 20 protsendile oli küllap tehtud just riigi majanduse kahanenud konkurentsivõimet silmas pidades.

Eesti ja Soome maksumäärasid üks ühele võrrelda muidugi ei saa. Ettevõtte tulumaksu puhul maksustatakse meil teenitud kasumi asemel jaotatud kasum. Seega on lisaks maksumäärale meil eeliseks ka ettevõtjasõbralik maksusüsteem.

Investor hindab tervikpilti. Tuleb aga arvestada, et kui investor teeb riiki investeeringu, siis vaatab ta äritsüklit tervikuna, ehk alates investeeringu tegemisest kuni kasumi väljavõtmiseni. Meie praegune dividendide tulumaksumäär 21 protsenti ei ole meie konkurentsi­eelis. Näiteks Lätis on dividendide maksumäär 15 protsenti.

Seega on tulumaksu langetamine Eestis 20 protsendile kindlasti põhjendatud. See haakub ka globaalsete maksupoliitiliste arengutega, sest valdavalt on riigid suurendanud tarbimismaksude osakaalu, andes ruumi otseste maksude alanemisele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2014, 18:58
Otsi:

Ava täpsem otsing