Madalad intressid ei lase ameeriklasi pensionile

Romet Kreek 26. märts 2014, 14:49

12 aastat pärast pensionile jäämist on telefoniremontija Roger Wood sunnitud taas töötama 12-15 tundi nädalas Virginia osariigis Glen Allenis Lowe kaupluses, vahendab Bloomberg.

„Teenin umbes sama palju, kui 30 aasta eest,“ ütles 69aastane Wood oma 12dollarilise tunnipalga kohta. „Muretsen madalate intressimäärade tõttu oma investeerimisportfelli pärast, mistõttu võin kaaluda mingil hetkel täiskohaga töötamist.“

Kindlamad rahapaigutused, nagu pangahoiuste ja võlakirjade tootlus, kujutavad endast finantsrepressiooni, mis kannab raha üle säästjatelt laenu võtnutele, ütles maailma ühe suurema võlakirjafondi juht Bill Gross. „Me kannatame aastakümneid finantsrepressioonide käes,“ ütles PIMCO kaasasutaja 69aastane Gross, viidates USA keskpanga intressipoliitikale, mis peaks alandama laenukulusid.

65aastased ja vanemad on juba aastaid hädas ülimadalate tootlustega. See vanusegrupp on USAs ainus, kus tööhõive kasvab ja kes otsivad tööd, selgub USA tööbüroo andmetest.

„Ma ei tahaks mõjuda süngelt, kui järgmise 10 aasta jooksul on vanemad inimesed, nagu ka mina, pettunud rahapoliitliste intressimäärade pärast,“ ütles Gross.

Umbes 75 miljonit beebibuumi ajal ehk aastatel 1946 kuni 1964 sündinut hakkavad jääma pensionile ning USA keskpanga otsusel hoida kaasmõjuks intresimäärad null protsendi lähedal, on olematu tootlus. USA keskpank kärpis intressimäära nii madalale juba 2008. aastal. Föderaalreserv on laenu kulude alla surumiseks neljakordistanud oma bilansimahu 4,22 triljonile dollarile.

65aastane, kes soovib saada pensioni võlakirjaga seotud annuiteedimaksena, vajas 2013. aastal 24% suuremat varandust kui 2005. aastal, arvutas USA statistikaameti NBER president James Poterba veebruaris. Täiendava rahavajaduse taga on see, et USA kõrge reitinguga ettevõtete võlakirjade tootlus on kahanenud 5,4 protsendilt 3,8 protsendile.

„Liitintressi efekti ime töötab väga aeglaselt, kui reaaltootlused on ülimadalad,“ ütles Poterba. „Viimaste aastate intressimäärad on muutnud säästjatele palju raskemaks rikkuse akumuleerimise, iseäranis siis, kui seda on püütud teha võimalikult madala riskitasemega.“

USA keskpanga Atlanta harupanga eksjuht William Ford kirjutas 2011. aastal analüüsi, kus leidis, et USA valitsuse võlakirjade tootlused on kaks protsendipunkti madalamal sellest, kus need peaksid olema - seda tänu keskpanga madala intressimäära ja stiimulprogrammide poliitikale. Tema hinnangul vähendab see aastas säästjate tulu vähemalt 280 miljardi dollari võrra.

„Madalate intressimäärade kulu on ignoreeritud,“ ütles Ford. „See tapab säästjad, vanainimesed, kes elavad töölkäimise ajal kogutud säästudest, mida nad on investeerinud konservatiivselt.“

Beebibuumi põlvkonna esindajad hakkasid 65aastaseks saama 2011. aastal ja iga päev järgmise 16 aasta jooksul liitub nende armeega umbes 10 000 inimest päevas, selgub Pew analüüsikeskuse uuringust. 2030. aastal on umbes 19,8% elanikkonnast 65aastased või vanemad, võrreldes 2000. aasta 12 protsendiga.

Ühe uuringu kohaselt tunnevad pooled töötajatest end ebakindlalt, sest neil pole pensionile jäämiseks piisavalt raha. Gallupi uuringu kohaselt ei kavatse 37% praegu töötavatest mitte-pensionäridest 65aastaselt töölt lahkuda. 1995. aastal arvas sedasi 14% töötajatest.

Bostoni kolledži pensionianalüüsi keskuse direktor Alicia Munnell ütles, et Ameerikat ähvardab kriis. „Veel viis aastat madalaid intressimäärasid muudaks igaühe adekvaatse pensionipõlveks valmistumise ekstreemselt keeruliseks,“ ütles ta.

Finantskitsikus vähendab tõenäoliselt tarbijakulutuse kasvu järgmisel aastakümnel ja lööb ka nooremate töötajate karjäärivõimalusi, ütles Mizuho Securitise peaanalüütik Steven Ricchiuto. „Lihtsalt öeldes on see koorem,“ ütles ta. Nad peavad kas kulutusi kärpima, et suurendada säästmist või on sunnitud töötama kauem, mis muudab noortele töökohtade hankimise keerulisemaks.

„Madalate intressimäärade keskkonnas on raske pensionile jääjatel, kes soovivad teenida tulu turvalistelt investeeringutelt nagu hoiusesertifikaadid ja pangahoiused," tunnistas ka USA keskpanga juht Janet Yellen. „Tugevamas majanduses saavad säästjad teenida kõrgemat tulu.“

USA keskmine 5aastase hoiusesertifikaadi tootlus oli 0,8%. 2009. aastal oli selleks 2,26%. Rahaturufondide keskmine tootlus on 0,11%. Viis aastat tagasi teenisid need 0,48%. Kaks aastakümmet tagasi teeniti USA valituse võlakirjade kupongiga 7,5%. Nüüd sedasi investeerides on loota keskmiselt 2,5% kupongimakset.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2014, 15:11
Otsi:

Ava täpsem otsing