Kasumlikem Austria pank müüb Ukraina tütart

Juhan Lang 27. märts 2014, 12:41

Varadelt Austria suuruselt kolmas ja kasumilt esimene Raiffeisen Bank International (RBI) kaalub kriisi kiuste oma Ukraina tütarpanga Avali müüki, selgub täna avaldatud majandusaasta aruandest.

„Tingitud olukorrast Ukrainas on panga müük praegu ootel,“ märkis Äripäevale antud kommentaaris RBI kommunikatsioonijuht Ingrid Krenn-Ditz.

Ettevõtte juht Karl Sevelda leidis Bloombergile antud kommentaaris, et Ukrainal on praegu võimalus liikuda positiivses suunas ja lõplik müügiotsus sõltub edasistest arengutest. „Lugedes G7 resulutsiooni, näen pigem silla ehitamist, mitte avaldust konfliktiks,“ toonitas Sevelda.

Potentsiaalselt läheb Ukraina harus kaubaks pea 3,1 miljonit klienti, 798 filiaali ja üle 3,6 miljardi euro ulatuses väljastatud laene. Bloombergi andmetel on RBI turuväärtus 6,85 miljardit eurot. Avali arvestuslik väärtus on Financial Timesi teatel 820 millioni euro ümber.

Lääne pangad pagevad riskantselt turult. Tütarpanga müügiplaan pole piirkonnas midagi seninägematut. Viimase kahe aasta jooksul on turult juba vehkat teinud sakslaste Commerzbank, Austria Erste Group ja Rootsi Swedbank. Financial Timesi teatel oli viimane turult lahkuja itaallaste Intesa Sanpaolo, mis müüs jaanuaris oma Pravex-Banki nime kandva üksuse 100 miljoni euro suuruse kahjuga.

Järelejäänutest sulges 550 filiaaliga Prantsuse BNP Paribas Ukrainas tegutseva UkrSibbanki üksuse mõned kontorid Kiievi rahutuste ajaks, kuid on need tänaseks taas avanud. Veel sel nädalal teatas pank Ukrainas 1600 töökoha kaotamisest.

Itaalia UniCrediti teatel ollakse Austria haru kaudu septembri seisuga turul 2,3 miljardi euro ulatuses.

Mullu oli RBI konsolideeritud kasum 557 miljonit eurot. Ukrainas kasvas aastaga maksujärgne kasum 201% 33-lt miljonilt eurolt 101-le miljonile. Samas langes hoiuste maht piirkonnas aastaga 8% ja koguvara vähenes 4.9 miljardilt eurolt 2012. aasta viimase kvartali seisuga 2013. aasta lõpuks 4,3 miljardile. Aasta jooksul suleti 27 filiaali.

Ka Vene suurpankadele pole olukord Ukrainas meelakkumine. Aasta algusest on riigis tugevalt esindatud Vene suurima panga Sberbanki aktsia langenud 19,9%, tehes tänase 1,9punktise languse järel aktsia hinnaks 80,94 rubla.

Teise, samuti püsivas langustrendis Vene ühe suurima laenuandja VTB aktsia on kolme kuuga kukkunud 26,6%. Üks ettevõtte osak maksis täna keskpäeval 3,64 kopikat.

Et mõlema panga enamusosalus kuulub Vene valitsusele, sõltub filiaalide edasine tegevus Ukrainas Kremli strateegiast.

Venemaa meelitab endiselt. Samal ajal, kui RBI Ukraina allharu ümber käivad aktiivsed müügispekulatsioonid, on pank Venemaa tegutsemise osas märksa optimistlikum. 615 miljoni euro suuruse maksueelse kasumiga läinud aastal ollakse Vene üksusega turul UniCrediti ja Generale'i järel suuruselt kolmas tegija.

Nii on RBI teatel märkinud Venemaa oma kuue kõige atraktiivsema turu seas esimesele kohale. „RBI on veendunud, et kui poliitilisest kriisist üle saadetakse, jääb Venemaa atraktiivseks pangandusturuks nii kesk- kui pikas perspektiivis,“ selgitas Karl Sevelda Bloombergile. „Ükski osapool pole huvitatud sanktsioonide rallist Venemaa ja Lääne vahel, sellest kaotaksid kõik,“ lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2014, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing