Maailma eri tooraineid saab osta ühes korvis

01. aprill 2014, 00:00

Investoritele on tänavu kõige kasumlikum toorainekokteil olnud peekon kohvikastmes. Nii on aasta algusest kõige kiiremini, europõhiselt koguni 63%, tõusnud kohvi hind. Sigade hind on hüpanud börsil 47%. Kolmandana on maisi hind kerkinud “kõigest” 16%.

Üksikutesse toorainetesse investeerimine võib olla ajakulukas, kallis ja riskantne. Seepärast leiab investorile, kes üksikuid tooraineid portfelli valida ei taha või suuda, börsilt ka fondide vormis pakendeid, kus ühes n-ö ostukärus on palju erinevaid tooraineid. Valik on mitmekülgne. Leidub fonde, kus mõnel toorainel on suurem osakaal, kuid ka sellised, kus on raha paigutatud erinevatesse toorainetesse võrdselt.

Väga lai valik fonde. Kuidas osalevad ratsionaalsed investorid raskesti prognoositavate toorainete võimalikus hinnatõusus? Eks ikka riskide hajutamisega. Lihtsaim tee selleks on börsil kaubeldava tooraine fondiosakute ehk ETFide kaudu. Kuid sobiva vahendi leiab ka juhul, kui investoril ei ole kindla tooraine tõusuootust, vaid tahetakse osa saada toorainetest kui varaklassi tõusust või kasutada seda laiema investeerimisportfelli riskide hajutamiseks. Lihtsam on osta ühe ­tehingutasuga laialt hajutatud toorainete portfell, kui ise osta näiteks spetsiifilise kulla, nafta, maisi börsil kaubeldavat fondiosakut, makstes ostudelt mitu tehingutasu. Viimane aitab küll paremini sihtida, kui on mingis konkreetses tooraines nägemus. Kuid kui eesmärk on portfelli hajutada, olla eri varaklassides, paistab hajutatud toorainefond lihtsam tee.

Bloombergi andmetel on turul 149 toorainete ETFi, kuid vaid käputäis neist on laialt hajutatud. Kõige laiemat valikut pakub ETFidest GreenHaven Continious Commodity indeksifond (USAs sümbol GCC). See fond paigutab raha 17 eri tooraine futuurilepingutesse ja eri toorainete osakaalud on võrdsed – kuni 5,8% portfellist. Portfell koosneb maisist, nisust, sojaubadest, sojaõlist, veistest ja sigadest, kohvist, kakaost, suhkrust, puuvillast, kullast, hõbedast, plaatinast, ­vasest, maagaasist, naftast ja kütteõlist. Aasta algusest on osaku hind USA dollari põhiselt tõusnud 9,8%. Fondi kulumäär on 1,05%, mis tähendab, et aasta baasil on investorite kulu 1,05% fondi varadelt. Võrreldes keskmise aktsiaturu ETFiga, on GCC kulumäär kõrgem.

Investoritele, kes tahavad panustada rohkem kütustele, sobib pareminiPowerShares DB Commodity Index Tracking Fund (sümbol DBC). Selles fondis on kütuste osakaal 60% ning võrreldes GCCga on see fondiosak väga likviidne. Keskmiselt vahetab päevas omanikku kaks miljonit DBC osakut, võrreldes GCC 87 000ga. Selle 5,8 miljardi dollarilise mahuga ETFi kulumäär on 0,85%. GCC fondimaht on 336 miljonit dollarit. Aasta algusest on osaku tootlus vaid 1,9%. Ajal, mil USA investeerimisväljaande Barronsi esikaane lugu räägib sellest, et nafta hind võib langeda praeguselt 108 dollarilt 75 dollarile barrelist, ei tundu see atraktiivne menüü.

Riskide hajutamine. Kui suure osa portfellist võiks paigutada toorainetesse? Vastus sõltub sellest, mis varahaldusfirmast uurida. Neljakümnest USAs tegutsevast varahaldusfirmast soovitab üle 5% portfellist toorainetesse panna PNC Asset Management (8%), Morgan Stanley Smith Barney (7%) ja Charles Schwab (6%). Keskmiselt soovitavad pangad Barronsi andmetel paigutada toorainetesse 1,9% portfellist. Siinkohal tuleb aga arvestada, et paljudel strateegidel oli toor­aine osakaal 0%, mis võib tähendada, et nad lihtsalt ei näegi sellist investeeringut ette.

Alternatiiv toorainefondiosakute ostule on toorainetega tegelevate ettevõtete aktsiate ost, kuid sel juhul tuleb arvestada, et mängu tulevad paljud erinevad täiendavad riskid. Näiteks tootmise kulutase ja tootmismaht, kui pikaks ajaks ette on fikseeritud müügihind, kas firma juhtkond on usaldusväärne ning ega mõni suur­osanik ei ole ettevõtte külge puuki kinnitanud.

Samuti on oht, et kaevandusmakse võidakse ümber vaadata ja ebastabiilsetes piirkondades ei saa kunagi olla lõpuni kindel, et asukohamaa ei riigista või konfiskeeri mingil ajal kaevandusvarasid.

 

Pane tähele

  • Pankade soovitused on tagasihoidlikud

Keskmiselt soovitavad investeerida toorainetesse 1,9% portfellist
PNCAssetManagement  8,0
Morgan Stanley
Smith Barney  7,0
CharlesSchwab  6,0
Credit Suisse  5,0
Fiduciary Trust  5,0
Northern Trust  5,0
WilliamBlair  5,0
Wells Fargo  4,0
Merrill Lynch WealthMgt  3,6
HSBCPrivate Bank  3,0
U.S.Bank
WealthManagement  3,0
U.S. Trust  3,0
Barclays 2,0
BMOPrivate Bank  2,0
Brown Advisory  2,0
City National Bank  2,0
Glenmede 2,0
JPMorgan  2,0
UBS  2,0
keskmiselt 1,9
Bessemer 1,3
BNYMellon  1,2
Deutsche Bank  1,0
Janney Montgomery  1,0
Neuberger Berman  1,0
Wilmington Trust  0,8
Atlantic Trust 0,0
BernsteinGWM  0,0
Brown Brothers Harriman  0,0
Citi Private Bank  0,0
Constellation Wealth  0,0
Fidelity Investments 0,0
Fifth Third Bank 0,0
GenSpring  0,0
Goldman Sachs  0,0
Highmount Capital  0,0
Key Private Bank 0,0
LPL Financial 0,0
Raymond James 0,0
RBCWealthManagement  0,0
Silvercrest
AssetManagement  0,0

Allikas: Barrons

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. March 2014, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing