Gazprom tõstab Ukrainale gaasi hinda

Sirje Rank 01. aprill 2014, 11:26

Venemaa gaasihiid Gazprom tõstis Ukrainale müüdava gaasi hinda 44%, kuna soodushinnaga gaasi müügi kokkuleppe aeg sai ümber.

See asetab veelgi raskemasse rahalisse seisu Ukraina valitsuse, mis peab praegu IMFiga kõnelusi rahvusvahelise abipaketi kokkupanekuks, vahendab agentuur Bloomberg.

Gazprom teatas, et hinnatõus tuleb, kuna Ukraina on 2013. a algusest ostetud gaasi eest võlgu 1,7 miljardit dollarit. "See tuleb, sest Ukraina pole täitnud oma kohustust maksta ära võlad 2013. a tarnitud gaasi eest ning praegused tarned on 100% maksmata," ütles Gazpromi juht Alexei MIller. "Soodushinda enam kasutada ei saa."

Soodushinna kauples Venemaalt läinud aasta lõpus välja Ukraina tagandatud president Viktor Janukovitš, kui oli jätnud allkirjastamata assotsiatsioonileppe ELiga.

Gazpromi samm suurendab riski, et firma võib ähvardada gaasitarned Ukrainale sootuks katkestada. Ukraina ostab poole gaasist Venemaalt. 2006. aastast on tarneid katkestatud vähemalt kahel korral.

Ukraina kaudu saab 15% oma gaasist ka Euroopa.

Gaasi hind tõuseb 268,5 dollarilt tuhande kuupmeetri eest 385,5 dollarile. Euroopa tarbijatele on keskmine hind tänavu 382 dollarit.

Ukraina energeetikaministri Juri Prodani sõnul läheb sel nädalal Moskvasse Ukraina delegatsioon, et gaasi hinna üle läbirääkimisi pidada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. April 2014, 13:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing