Raamatupidaja tegi kandeid käsu peale

Piret Reiljan 03. aprill 2014, 15:01

Autorollo endine raamatupidaja Maris Metsis ütles täna kohtus, et võltsimiskahtlusega Autorollo sularaha laenulepingud toodi talle 2010 südasuvel ja kuigi tegemist oli koopiatega ja lepingute päritolu polnud talle teada, sisestas ta need 2009. aasta raamatupidamisse, kuna talle öeldi, et ta seda teeks.

Tegemist oli Auotorollo sularaha laenulepingutega Roman Moiseevi ja Est-Trade Groupiga. Lepingud tõi Metsisele Erkki Kibbermann, kes oli Autorollo finantsnõustaja ja kes omakorda tegutses Siim Roode ja Rain Rosimannuse korraldusel. Loe Kibbermanni tunnistusi siit.

Metsis sisestas lepingud 2009. aasta raamatupidamise andmetesse pärast seda, kui tema volitused Autorollo raamatupidajana olid lõppenud. Ta tegi seda enda sõnul seepärast, et tal paluti seda teha ja ta tahtis 2009. aasta raamatupidamise üle anda.

Metsis kommenteeris, et lepingud olid koopiad, mitte originaalid. Vähemalt ühel laenulepingul puudus ka Väino Pentuse allkiri. Lepingud äratasid Metsises kahtlust, kuid tema roll Autorollo raamatupidajana oli lõppenud, ta täitis enda sõnul vaid korraldust andmed sisestada.

Ta lõpetas töö Autorollo raamatupidajana seetõttu, et pikka aega kestis segadus, raamatupidamiseks vajalikud andmed olid puudulikud.

Metsis meenutas, et Autorollo kassast võeti 2009. aastal pangakonto andmetel välja suuri summasid sularaha, kuid neil tehingutel puudus kate. Ta oli ka Kibbermanniga seda probleemi arutanud. Kui sularaha laenulepinguid poleks tagantjärele toodud ja sisestatud, oleks Metsise sõnul jäänud suur sularaha jääk Autorollo kassasse.

Kui Kibbermann ütles täna kohtus, et ta ei tea, mis dokumendid ta 2010. aasta suvel Metsisele Siim Roodelt saaduna üle andis, sest ta ei vaadanud neid, siis Metsis arvas, et Kibbermann siiski teadis, kuna Kibbermann olevat teadnud, et sisestada on vaja dokumendid, mis kataksid sularahajääki.

Metsis ütles, et ta ei olnud nõus koostama Autorollo 2009. aasta aruannet. "Otsustasin, et ma ei tee seda. Ma ei saanud selliste dokumentide põhjal aruannet esitada. Keegi ei palunud mul seda teha ka," sõnas ta.

Metsis oli Autorollo raamatupidaja algusest peale kuni 2010. aasta aprillini. Metsise sõnul oli tema ülesanne andmete sisestamine registritesse, tema ise ei teinud pangaülekandeid, palgaarvestusi vms. Ta sisestas ainult iga kuu eelmise kuu kohta saadud valmis dokumente ning koostas majandusaasta aruandeid, vajadusel ka näiteks bilansse pangale.

Metsis meenutas kohtus, et temale Autorollo raamatupidajana andsid korraldusi juhatuse liikmed Väino Pentus ja Janos Sillamaa. Pärast seda, kui Metsis oma töö Auotorollo raamatupidajana 2010. aasta aprillis lõpetas, sai ta korraldusi ka Rosimannustelt ja Siim Roodelt - info jagamiseks. Paari kuu jooksul Väino Pentuse haiglasse sattumise ajal suhtlesid Metsisega e-posti teel Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus, kes volitasid Autorolloga tegelema Siim Roode ja väljendasid, et Metsis annaks Roodele kogu vajaliku raamatupidamise info. Samuti öeldi Metsisele, et ta annaks vajalikku infot Kibbermannile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. April 2014, 20:22
Otsi:

Ava täpsem otsing