Siim Roodel mälulünk

07. aprill 2014, 00:00

Möödunud nädalal jätkus Autorollo kohtuprotsess, kus tunnistajate ütluste näol sai kinnitust, et veofirma varatuks tegemisel kasutati variisikuid. Võtmetunnistaja, Autorollo õigusnõustaja ja teiste tunnistuste põhjal skeemi “aju” olnud advokaat Siim Roodet oli aga paljudes detailides tabanud mälukaotus.

Küsisime eilsel Reformierakonna üldkogul ka perekond Rosimannuselt, kuidas nemad hagiprotsessi arenguid kommenteerivad.

“Ma ei kommenteeri, meil on kohtuasi pooleli, ma loodan, et te saate aru,” sõnas Rain Rosimannus küsimuse peale, miks Autorolloga nii inetult läks. Ta oli ärritunud ega soovinud intervjuuks peatuda. Selgitasime, et tunnistajate ütluste põhjal osales Rosimannus suuremal või vähemal määral Autorollo tegevuses. “Ei vasta tõele,” sõnas seepeale Rosimannus.

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus oli pisut jutukam, kuid ei öelnud midagi sisulist. “Ma ei ütleks, et seal üllatusi on,” kommenteeris Pentus-Rosimannus kohtuprotsessi. Pentus-Rosimannus pareeris sarnaselt abikaasaga täpsustavaid küsimusi, öeldes, et kohtuprotsess on pooleli ning kommenteerimist võidakse tõlgendada kohtu mõjutamisena.

“Ma ei ole midagi valesti teinud kogu selle protsessi juures algusest peale,” sõnas Pentus-Rosimannus.

Mõlemad Rosimannused jätsid vastamata küsimustele Siim Roode kohta. Roodest rääkimine paistab olevat selgelt välistatud.

Nüüd aga kohtuistungitel toimunust. Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest endised juhatuse liikmed, kes olid arvatavalt variisikud, ütlesid reedesel istungil, et tegutsesid ettevõtte juhatuses Siim Roode korraldusel. Samuti reedel tunnistusi andnud advokaat Roode, kes vastas küsimustele üle kolme tunni, kasutas aga sageli väljendit “ma ei mäleta”.

Roode oli närviline, eriti ärritasid teda hageja küsimused, mis olid pikad ja puudutasid erinevaid detaile, nagu pangaülekandeid, nõudeid, nimesid, kohtumisi. Suuremale osale hageja küsimustest vastas Roode “ei mäleta”, nagu ka mitmele kohtu ja kostjate esindajate küsimustele. Vahepeal kutsus kohtunik Anu Uritam Roodet korrale ja ütles, et istungil ei sõimelda.

Roode rääkis kohtus, et ei mäleta, kas andis Autorollo ajutisele finantsnõustajale Erkki Kibbermannile 2010. aasta suvel paki dokumente, mille Kibbermann aga enda sõnul just Roodelt sai ja Autorollo endisele raamatupidajale Maris Metsisele Rakverre viis. Roode ütles ka seda, et ei tea mitte midagi võltsimiskahtlusega Autorollo sularaha laenulepingutest Roman Moiseevi ja Est-Trade Groupiga. Just need laenulepingud olid viidatud dokumendipakis ja Metsis kandis lepingud Autorollo 2009. aasta raamatupidamisse, sest sai korralduse nii toimida.

Vastuolud. Roode jutt läks lahku Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest juhatuses tegutsenud arvatavate variisikute Argo Hollo ja Martin Sillandi omast. Roode vastas eitavalt küsimusele, kas Renaldo Invest oli kunagi tema kontrolli all. Samas ütlesid Hollo ja Sillandi kohtus, et said korraldusi Roodelt ja Kaimo Räppolt, kes on Roode endine kolleeg MAQSi büroos. Roode ütles, et puutus Renaldo Investiga kokku lähtuvalt Autorollo huvidest. Näiteks juhendas ta Hollot ja Sillandit notaris käimiste jaoks, sest keegi pidi seda tegema, sõnas ta.

Sillandi ütles kohtus, et seda, mida juhatuse liikmena oli vaja teha, ütlesid talle Roode ja Räppo MAQSi büroos. Hollo rääkis, et Renaldo Investi juhatusse kutsus ta Roode, kusjuures Roode ise väitis, et Hollo juhatusse ilmumine oli talle üllatus. Hollo sõnul ei tahtnud aga Roode ise Renaldo Investi juhatuses olla. “Mina ei olnud selle protsessi aju,” ütles Hollo. Küsimusele, kes siis “aju” oli, vastas Hollo, et tema ajas asju Roodega.

Renaldo Invest võttis Roode sõnul sõltumatu äriühinguna enda kanda Autorollo kohustuse panga ees. Autorollo tütarfirma AutoHills omakorda käendas Renaldo Investile seda kohustust ja lepiti kokku tagatis ehk pant 50%-le AutoHillsist, mis kuulus Autorollole. Läbirääkimisi pidasid ses asjas Roode sõnul tema Autorollo õigusnõustajana ja ­Renaldo Investi juhatuse liige Martin Sillandi. Sillandit tundis Roode enda sõnul vanast ajast.

Olgu öeldud, et sama firmat – Renaldo Investi – kasutas Roode ka kunagi Toomas Rüütmanni skandaalses äris nõustades.

Hageja esindaja küsis Roodelt, miks tegi Renaldo Invest Autorollost saadud rahast makseid Roode firmale Roode & Partnerid ning mida Roode tegi selle rahaga pärast sularahas väljavõtmist. Roode vastas, et ei mäleta. Ta ütles, et Renaldo Investi ja Roode & Partnerite vahel oli leping, mille sisu ta aga ei mäleta.

Roode selgitas, et hakkas Autorollole 2010. aasta kevadel õigusabiteenust osutama. Ülesandeid sai Roode enda sõnul Väino Pentuselt, kellega tutvus Rain Rosimannuse kaudu. Oma tutvust Rain Rosimannuse ja Keit Pentus-Rosimannusega Roode ei kirjeldanud, ta ütles vaid, et teretab neid tänaval. Tutvus olevat tekkinud umbes kümme aastat tagasi, mil Roode oli Tallinna linnavolikogu liige.

Roode saatis enda sõnul e-posti teel Autorolloga seotud infot Rain Rosimannusele, kuna Autorollo eksomanik Väino Pentus ise ei lugenud e-kirju. Roode sõnul juhtis Autorollot Väino Pentus ja seda ka siis, kui ta viibis haiglas. Veel ütles Roode, et Väino Pentus oli tema silmis Autorollo omanik edasi ka siis, kui ta ise Pentuselt Autorollo omandas. Autorollo eest maksis Roode enda sõnul Pentusele sularahas, summat ta ei mäletanud.

 

Kommentaar

  • Väino Pentus: tegin Roode nõuannete järgi

Väino Pentus võtab süü enda peale, väites muu hulgas, et tema kutsus Siim Roode Autorollo nõustajaks.
Terve see kohtuprotsess on mulle üllatus. Ma usun, et kõige rohkem olen valesti teinud mina. Siim Roode oli mul nagu advokaat, ma usaldasin teda ja ma tegin tema nõuannete järgi. Aga ma arvan, et vastutav olen ikkagi mina, kuna mina täitsin Roode soovitusi.
Keidil (Keit Pentus-Rosimannus – toim) ei ole siin mingisugust rolli. Raini (Rain Rosimannus – toim) käest olen lihtsalt nõu küsinud, kuna ma arvan, et ta on targem kui mina. Rain ei puutunud siis enam üldse asjasse, kui Roode tuli mulle advokaadiks. Ma olin kunagi varem ka Roodega suhelnud ­Autorollo küsimuses. Roode kutsumine oli minu otsus.

 

Mis on mis

  • Renaldo Invest

2010. aasta 11. juunil kanti äriregistrisse ettevõte AutoHills, millest 50% kuulus Autorollole ja 50% Kiili Autovedudele. Autorollole tütarfirma asutamise ja varade tütarfirmasse viimisega tegeles Siim Roode.
17. juunil sõlmisid Autorollo esindaja Väino Pentus ning Renaldo Invest OÜ esindaja Martin Sillandi Tallinnas notaris pandilepingu. Lepingu kohaselt pantis Autorollo võlakohustuse täitmise tagamiseks osaluse AutoHillsis Renaldo Investile.
22. novembril ehk viis kuud pärast tütarfirma asutamist jäi Autorollo oma osalusest AutoHillsis ilma, osalus läks Renaldo Investi omandusse. Selle ettevõttega olid seotud Argo Hollo ja Martin Sillandi. 8. detsembril loovutas Renaldo Invest oma osaluse AutoHillsis kaasomanikuks olnud Kiili Autovedudele. Kiili Autovedude osanik Valjo Liivamägi on kohtus tunnistusi andnud ja suure osa asjaolude kohta ütles ta, et ei mäleta.

 

Taust

  • Autorollo lugu

2011. aasta kevadel kuulutati välja Autorollo pankrot. 2012. aasta lõpus esitas pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo ligi 580 000eurose tsiviilhagi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse ja advokaat Siim Roode ning Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Hageja näeb Rosimannustel ja Roodel süüd Autorollo võlausaldajate kahjustamises ja ettevõttest vara väljaviimises. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. April 2014, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing