Soome peaminister paneb ameti maha, sihib Euroopat

Sirje Rank 06. aprill 2014, 13:12

Soome peaminister Jyrki Katainen teatas nädalavahetusel, et lahkub juunikuust Soome peaministri ametist, et jätkata mõnel ELi tippametikohal.

Ajaleht Financial Times arutleb, et Katainen sobiks kandidaadiks nii eurogrupi juhi kohale, kus praegu on Hollandi rahandusminister Jeroen Dijsselbloem. Samuti võiks ta asuda Ülemkogu presidendi Herman Van Rompuy ametisse. Euroopa Komisjoni presidendi ametikoht on vast kaheldavam - Lõuna-Euroopa silmis töötab Kataineni vastu Soome range kasinuspoliitika.

Katainen (42), kes juhtis Soome valitsust kolm aastat, ütles nädalavahetusel, et peab silmas kas volinikukohta või mõnd eriesindaja rolli.

Ilmselt saab Soome suvel ka uue rahandusministri.

Euroskeptilise Põlissoomlaste partei juht Timo Soini kommenteeris Soome televisioonis, et sellega on Soome praegune valitsus kuulutanud end pankrotis olevaks. "Nad kas pagevad Euroopasse või lahkuvad nagu Vasakliit seda tegi. Kui peaminister lahkub oma mandaadi keskel, siis on selle allavandumine."

Võimalike uute valitsusjuhtidena on Soome meedias nimetatud majandusministrit Jan Vapaavuorit, samuti ELi ja kaubandusministrit Alexander Stubbi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2014, 12:08
Otsi:

Ava täpsem otsing