RM langetas SKP kasvuootust

Eliisa Matsalu 07. aprill 2014, 12:22

Rahandusministeerium alandas kevadises majandusprognoosis Eesti majanduskasvu 1,6 protsendipunkti võrra.

Rahandusministeerium avalikustas täna kevadise majandusprognoosi, mille kohaselt on selleks aastaks oodata 2% majanduskasvu. Eelmises majandusprognoosis oodati 3,6% kasvu. Aastaks 2015 oodatakse 3,5% majanduskasvu .

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul aeglustub sel aastal hinnatõus. Selleks aastaks on oodata 1,4% hinnatõusu, 2015. aastaks 2,7%. Ligi ütlust mööda on inflatsioonitempo aeglane, kuid järgmisel aastal võib see kiireneda, kuid mitte oluliselt.

Palgakasv tänavu aeglustub. Selleks aastaks oodatakse 6,2% palgakasvu, möödunud aastal oli see 7,8%. Ligi sõnul tuleks tänavust 6,2% lugeda liikumiseks normaliseerumise poole.

Rahandusministeeriumi majandusprognoosis ei ole arvestatud Ukraina kriisi mõjusid. Fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Sääliku ütlust mööda oleks Ukraina-Vene mõjude prognoosimine liigsed spekulatsioonid, sest keegi ei tea ennustada, mis olukord mõne kuu pärast neis riikides on. Riskistsenaariumid on langus 1%.

Majanduskasvu ootuste langetamise peamiseks põhjuseks on Eesti peamiste kaubanduspartnerite kasvuväljavaadere halvenemine. Majanduskasvu kiirenemist oodatakse käesoleva aasta teisel poolel seoses välisnõudluse kasvu taastumisega. Kasvu vedajaks on sel aastal sisenõudlus, kuid rahandusministeeriumi sõnul on vaja edaspidis uurendada ekspordi mõju.

Taust:

Rahandusministeeriumi majandusprognoos, september 2013:

• Majanduskasv 2014. aastal 3,6%.

• Hinnatõus aeglustub oodatust kiiremini –  mullu 3,2%, käesoleval aastal 2,7%.

• Hõive määr kõrge ja kasv kiire. Hõivatute arv 2014. aastal +0,4%. (2013. aastal

• Majanduskasvu toetab sisenõudlus ja aeglaselt taastuv välisnõudlus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2014, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing