Ungari tüüril jätkab Orban

Romet Kreek 07. aprill 2014, 10:01

Ungarlased valisid taas neljaks aastaks riiki valitsema peaminister Viktor Orbani. Iga viies valis paremäärmuslased, keda süüdistatakse antisemitismis, vahendab Reuters.

Orban on korduvalt ristanud mõõku Euroopa Liidu ja välisinvestoritega oma tavatu poliitika tõttu. Nädalavahetusel toimunud valimised lubavad suuräridele järjekordset ettearvamatut ja kohati nende suhtes vaenulikku valitsemisaega.

Paljud ungarlased näevad 50aastases endises dissidendis Orbanis rahvuslike huvide kaitsjat. Neile meeldib ka see, et tema valitsemise ajal on langenud eraisikute tulumaksumäär ja vähenenud elektriarved.

Kui loetud oli 96% hääletest, oli Orbani Fideszi parteil 133 kohta 199kohalises parlamendis. Sotsialistide veetud vasakallians peaks saama 38 kohta ja Liikumine Parema Ungari Nimel ehk Jobbik 23 kohta.

Paremäärmuslik Jobbik sai 20,7% häältest võrreldes eelmiste valimiste 15,86 protsendiga.

Jobbik lubas luua töökohti, olla karm kuritegevusega, läbi rääkida riigivõla osas ja korraldada ELi liikmelisuse referendum.

„Ei ole kahtlustki, et Jobbik on Euroopa tugevaim paremäärmuslik partei," ütles USA Georgia ülikooli assisteeriv professor Cas Mudde. „Eriti silmatorkav on see, et see on ka kõige radikaalsem Euroopa paremäärmuslik erakond.“

Kuigi erakond ütleb, et ei ole rassistlik, on see tekitanud kahtlusi mustlastes ja juutides.

Jobbiki liider Gabor Vona ja tema erakonnakaaslased koostasid parlamendis olevate juutide nimekirja, kuigi hiljem vabandati, et nendest ei saadud aru.

Orbani viimase nelja aasta saavutuseks võib pidada eraomandis pensionisüsteemi varade konfiskeerimist, kriisimaksude kehtestamist suurtele ettevõtetele ja peamiselt välismaistele pankadele kuuluvale pangandussüsteemile välisvaluutas väljastatud eluasemelaenude kahjumite kandmise jätmist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2014, 10:02
Otsi:

Ava täpsem otsing