Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Venemaa nuiab Läänelt karme sanktsioone

09. aprill 2014, 00:00

Märtsi keskpaigas pakkus Äripäev juhtkirjas välja neli stsenaariumi, kuhu võiksid areneda sündmused Ukrainas. Kaks leebemat neist on kahjuks juba kõrvale jäänud. Venemaa võttis Krimmi nii jõu kui ka pseudoreferendumiga ja olukord Ukrainas ei ole paraku tasapisi “normaliseeruma” hakanud.

Toimetuse hinnangul tuleks uute sanktsioonide kehtestamisega Venemaa režiimi suhtes võtta samuti ette järgmine, karmim plaan. Survestamise efektiivseim variant tundub seejuures olevat seniste kokkulepete ülevaatamine ja võimalusel peatamine Venemaa suunal.

Praegu on Ukrainas teoks saamas stsenaarium, mille järgi Krimm oli ainult Putini imperialistlike plaanide teokstegemise algus. Algul mõistagi proovitakse Ida-Ukraina ­oblastites võim üle võtta samamoodi referendumi ja nukuvalitsuse pukki upitamise teel, aga erinevalt Krimmist on seal keerulisem toimetada, sest Ukraina võimud on oma maa ja rahva eest märksa enam väljas. Tuleb vaid hinge kinni pidada, et mõistus võidaks ning verevalamist ja kodusõda ei tuleks.

Kõik käib õpiku järgi. Tagantjärele tuleb tõdeda, et isegi lääneriikide kiirem sanktsioonide kehtestamine ei oleks tõenäoliselt Putini vallutusplaane Ukrainas kuigivõrd pidurdanud. Kõik käib seal justkui õpiku järgi. Samas on iga päev karmimate sanktsioonidega venitamist kaotatud päev Ukraina jaoks, sest ilma mõjuta need ju ei ole.

Krimmi annekteerimise järel astusid USA ja Euroopa Liit omajagu vastusamme. Peamiselt puudutavad need mõne isiku viisakeeldu ning nende vara külmutamist. Samas käidi välja vekslid, et Venemaa järgmiste vallutussammude korral Ukrainas muutub Lääs karmimaks. Sellesama kordamine praegu kõlab kummastavalt, sest tegelikult on anneksioon Krimmist juba selgelt Ida-Ukrainasse kandunud.

Seejuures tundub, et konsensuse saavutamiseks on kiireim viis üle vaadata praegused lepingud ning need võimalusel näiteks külmutada. Investeering investeeringu haaval, toru toru haaval. Nii kaalubki Euroopa Liit kuuldavasti Musta mere põhja plaanitud ­South Streami gaasijuhtme ehituse külmutamist, mis võib olla esimene majanduslik sanktsioon, mille EL Venemaa suhtes käiku laseb. Poliitilise poole pealt on Venemaa juba välja heidetud G8 riikide hulgast, NATO on peatanud partnerlussuhted Venemaaga.

Lepped ei kehti. Samasse ritta võiks lisada ka NATO seisukoha, et ta võib ümber hinnata otsuse mitte paigutada Venemaaga piirnevatesse Ida-Euroopa riikidesse senisest suuremal hulgal NATO jõude. Ukrainale aatomipommist loobumise järel antud lubaduste murdmisega on ju Vene praegune võim näidanud, et kokkulepped talle ei kehti. On selge, et seda Venemaad, kellega kokkulepped saavutati, enam ei ole.

Putini võim võib poliitilisel tasandil selle vastu protestida, aga tegelikkuses on hakanud üha enam isolatsiooniks valmistuma ning oma paralleelmaailma sisse seadma.

Mõistagi ei saa seejuures aga loobuda Ukraina kriisile rahumeelse lahenduse otsimisest. Samuti muutub üha aktuaalsemaks humanitaar­abi osutamise vajadus olukorras, kus Vene pool survestamiseks eluliselt vajalikke kraane üha koomale keerab. Aga see ei takista sanktsioonide karmistamist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2014, 19:43
Otsi:

Ava täpsem otsing