Pilv: Tool Eesti riigis pettunud

Eliisa Matsalu 09. aprill 2014, 11:19

Turumanipulatsioonis süüdi mõistetud ärimees Toomas Tool on Eesti riigis pettunud, ütles tema kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv.

Arco Vara aktsiate hinnamanipulatsioonis süüdi mõistetud Toomas Toolile määrati möödunud aastal rahaliseks karistuseks 250 päevamäära, mida suurendati Tooli elatustaset arvesse võttes 2000 euroni. Seega on Tooli karistuseks pool miljonit eurot. Tooli kaitsja, vandeadvokaat Aivar Pilv esitas selle aasta jaanuaris riigikohtule kassatsioonkaebuse, mida riigikohus möödunud nädalal menetlusse ei võtnud, jättes Tooli karistuse jõusse.

Pilve sõnul on Toomas Tool kohtuotsuse üle pahane ja riigis pettunud, kuid pole veel teada, kas ta plaanib otsuse Euroopa Inimõiguste Kohtusse edasi kaevata. „Kui näidata turumanipulatsiooni kohtuotsust juristidele väljaspool Eestist, siis kratsitakse kukalt ja öeldakse, et nad ei saa aru, kus see turumanipulatsioon kokku kirjutatud on,“ rääkis Pilv.

Ta lisas, et kui vaadata kohtulahendit, Euroopa Liidu direktiivi ja selle alusel kirjutatud Eesti turumanipulatsiooni regulatsiooni, siis on kõiki nõudeid täidetud ja mitte mingisuguseid rikkumisi pole toime pandud. Kui kohus on kahte-kolme emotsionaalset lauset vestlustest maakleriga pidanud turumanipulatsiooni märgiks ja tahteavalduseks, siis on Pilve sõnul äärmiselt küsitav, kas hinnatakse ühte tõendit või tervet tõendite kogumit. „Inimene võib ju kibestunud või pettunud emotsioonil midagi välja elada, kuid kõik tehingud on tehtud üldtunnustatud turutavade kohaselt,“ märkis ta.

Pilv lisas, et enim küsimusi tekitab just Toolile rahalise karistuse määramisel päevamäära metoodikast väljumine ja elatustaseme arvesse võtmine. Seda eriti juhul, kui kohus ei too välja kindlat metoodikat, kuidas on Tooli vara väärtus arvutatud. „Kui mingeid õiguslikke hinnanguid ei anta, siis mis väärtustega õigusruum meil kehtib?“

„Ma arvan, et enamik inimesi ei ole aru saanud, kust see 500 000 euro suurune karistus tuleb,“ ütles Pilv. Tema sõnul puuduvad seaduses regulatsioonid, millal väljutakse päevamäära metoodikast ja võetakse arvesse elatustase. „See on suvaõigus. Istuti laua taha ja öeldi, et täna rakendame elatustaseme karistuse sisse. Nii ei tohiks õiguse kohandamine toimuda,“ rääkis ta. Pilve ütlust mööda peavad seadused olema selged ja etteulatuvalt mõistetavad, et inimene saaks aru, mis teoga millised kohustused ja karistused talle kaasnevad.

„See ei tähenda, et ma ütlen, et Tool läks turumanipulatsiooni toime panema lähtuvalt sellest, et arvas karistuse päevamäärasuuruseks jäävat,“ märkis Pilv, rõhutades, et karistatavus ühe või teise rikkumise eest peab olema isikule teada iga süüteo korral, mitte ainult turumanipulatsiooni puhul.

Äripäeval ei ole õnnestunud Toomas Toolilt pärast kohtuotsuse jõustumist eelmisel nädalal kommentaari saada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2014, 08:41
Otsi:

Ava täpsem otsing