FT: Baltimail vaja NATO maavägesid

Sirje Rank 09. aprill 2014, 12:42

Ajaleht Financial Times on intervjueerinud Eesti ja Läti kaitseministrit, kes mõlemad kinnitavad Balti riikide huvi NATO maavägede püsiva kohaloleku vastu.

"Me oleme huvitatud NATO võimalikult suurest kohalolekust regioonis," ütles kaitseminister Sven Mikser. "Ma usun, ja ma ei ole selles üksi, et suurem heidutusvõime oleks maavägedel. Paiknegu need siis alaliselt Balti riikides või olgu need roteeruvad üksused nagu Türgis," jätkas ta.

Läti kaitseminister Raimonds Veijonis kinnitas ka Läti huvi NATO alaliste baaside vastu. "Ühiskond tahab Balti regioonis näha reaalseid NATO baase," ütles ta.

USA asepresident Joe Biden ütles läinud kuul, et USA kaalub vägede roteerumist Balti riikides. Teisipäeval ütles NATO peasekretär, et allianss peab ümber vaatama oma alaliste vägede paigutuse Euroopas. Poola teeb siin samuti aktiivset lobitööd.

NATO riigid on saatnud lisalennukeid Balti riikide õhuturbe tugevdamiseks ning Leedu Ðiauliai kõrval võib siin saada oma rolli ka Ämari lennuväli Eestis. Sven Mikseri sõnul võiksid piirkonnas olla ka eelpaigutusega varustuslaevad.

Ühe NATO riigi diplomaat Balti riikides ütles lehele, et alaliste maavägede paigutamist piirkonda NATOs veel ei arutata.

"Liiga paljud on mures, millise signaali see Venemaale saadaks. Kuid sõjalise kohaloleku suurendamine sagedasemate õppuste ja varustuse eelpositsioneerimisega on võimalik," ütles ta.

Balti riikidest on Eesti ainus, mille kaitsekulud on 2% SKPst, nagu NATOs kokku lepitud. Leedu ja Läti, kus kaitsekulude osakaal on alla 1% SKPst, on lubanud selle 2%-le tõsta aastaks 2020.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2014, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing