Puhkepäev. Hullud päevad – mitte ainult Stockmannis!

11. aprill 2014, 00:00

Uuringuid ja artikleid selle kohta, millised tegevused ja asjad teevad inimesi õnnelikuks, on kirjutatud arvatavasti tuhandeid. Juba ainuüksi Google’i otsimootor pakub õnneuuringutele üle 100 miljoni vaste. Mõningaid neist läbi lapates jäid silma kõigile teada soovitused: tee regulaarselt trenni (eriti siis, kui tundub, et aega üldse ei ole), söö tervislikku toitu (rohkelt puu- ja juurvilju),  maga piisavalt, et saada edukalt hakkama pingete ja stressiga, mida aeg-ajalt ikka ette tuleb.

Samuti soovitati enese õnnelikumana tundmiseks teha selgeks oma prioriteedid ja korraldada  elu vastavalt nendele, veeta rohkelt aega koos pere ja sõpradega, naerda, liikuda looduses ning mediteerida. Kõik on kuldaväärt ettepanekud, mille mitte tegemise õigustuseks ei saa olla õigupoolest isegi mitte suured kulutused. Otse vastupidi, need tegevused ei nõua suuri väljaminekuid.

Üks silma jäänud uuringutest, mis viidi läbi Šotimaal ja avaldati eelmisel aastal (The Impact of Cultural Engagement and Sports Participation on Health and Satisfaction with Life in Scotland), viitab lisaks sellele, et õnnetundesse ja paremasse tervisesse annab lisaks liikumisele oma panuse ka kultuuriüritustel käimine.

Ja seda hoolimata vanusest, rahalistest võimalustest, haridustasemest või pikaajaliste haiguste põdemisest. Inimesed, kes kinnitasid, et on käinud viimase 12 kuu jooksul teatris, muuseumis, kontsertidel, tantsimas või haaranud riiulist lugemiseks raamatu, olid uuringu põhjal parema tervise juures ja rohkem eluga rahul kui need, kes seda ei teinud.

Tervise ja rahulolu parandamiseks soovitab kultuurivitamiini ka Puhkepäev. Maitse ja annuse suuruse saab seejuures igaüks ise määrata. Lähi­nädalatel on justkui algamas kultuurirahva hullud päevad. Startimas on Jaapani animefilmide festival JAFF ja tulemas Haapsalu Õudusfilmide Festival HÕFF. Muusikasõpru ootab aprilli lõpus Eesti Rahvamuusikatöötluste festival Moisekatsi Elohelü, järgmisest nädalast 25. sünnipäeva tähistav Jazz­kaar, sel nädalal veel Rahvusvaheline Klavessiinifestival, Eesti Muusika Päevad ning Muusikafilmide nädal kinos Sõprus.

Homme tasub toast välja tulla aga näiteks seetõttu, et Rahvusraamatukogu suures saalis toimub teaduskeskuse AHHAA ja Raadio 2 koostöös kosmonautikapäev (vaata r2.err.ee).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2014, 17:04
Otsi:

Ava täpsem otsing