Rootsist Eestisse kolinud väikeinvestor tunneb puudust aktsiaklubidest

14. aprill 2014, 00:00

Rootsi-Eesti päritolu väikeinvestor Viitri Oluper on pika investeerimisajaloo jooksul kogenud nii tõuse kui ka mõõnu, kuid hindab endiselt kullakaevandusi ja väärismetalle.  Puudust tunneb ta Eestis vaid nõu andvatest aktsiaklubidest.

Suurema osa elust Rootsis elanud väliseestlane Oluper otsustas kolm aastat tagasi Eestisse kolida. Praegu mööduvadki Oluperi päevad peamiselt investeerimisinfo kogumise ja ostu-müügi­otsuste tegemisega.

Millal Oluper oma esimese aktsia soetas, ta ise enam ei mäletagi. Rootsis on kombeks vastsündinud lapsele hõbelusika asemel hoopis Volvo aktsiaid kinkida, seega antakse sealses ühiskonnas investeerimispisik edasi juba õige varakult.

Oluper töötas aastakümneid Rootsi ravimimüügifirmas ja kolleegidega kokkusaamistel oli tavaline, et istuti õhtul laua taga ning arutati, kes milliseid aktsiaid on juurde ostnud. “Rootsis tegeleb investeerimisega enamik inimesi alates vabrikutöölistest kuni kõrgete juhtideni. See teema on selline normaalne kohvilauajutt,” räägib ta.

Huvi pakuvad kullakaevandused. Oluper investeerib Rootsi panga Nordnet kaudu ja eelkõige ette­võtetesse, millel on Rootsis esindus. Tema jaoks on alati olnud oluline saada kohapealt ettevõte tegevuse kohta võimalikult täpset informatsiooni. Praegu kuulub Oluperi portfelli 8–10 ette­võtet, millest kolm on kullakaevandused. Enda väitel ongi ta aastakümneid huvitunud just väärismetallist ja kalliskividest. “Kulla hind on aga viimasel ajal kukkunud ja nüüd võiks isegi öelda, et see on odavam kui roostetav raud,” tõdeb ta.

Samas ei kavatse ta kiirustades aktsiaid müüma hakata ja soovitab noortel kullaaktsiaid osta, sest mõneaastane kannatlikkus tasub ennast ära. Lisaks on Oluperi portfellis tavaliste kaevanduste ja kütusetööstuse ettevõtete aktsiad, mis pakuvad investori sõnul head tootlust.

Kriisid kärbivad tootlust. Viimased kaks aastat pole investoril edukalt läinud, sest kriisid erinevates Euroopa riikides on tootlust tugevalt kärpinud. Näiteks mõjutavad kaevandusettevõtete käekäiku pinged Venemaa ja Ukraina vahel.

Oluper tunnistab, et ilma vigadeta pole võimalik investeerida. Ta mainib laialt levinud rumalust siseneda investeeringusse kõrge hinna korral, mis hakkab seejärel kolinal kukkuma. “Ka kulla hind läks ju pikka aega üles, siis aga ostis India tonnide viisi kulda kokku ja nüüd on tulemus käes. Sellega peab arvestama, et teatud aktsiad toovad kahju,” sõnab ta ning lisab, et mõnikord on tehingust saadud võit 300 krooni, teinekord 25 000 krooni.

Õigete otsuste eest kiidab Oluper taanlasi, kes investeerivad palju Hiina ettevõtetesse. “Peab ütlema, et taanlased on oma valikutes olnud skandinaavlastest kõige tublimad,” arvab ta.

Samas tõdeb Oluper, et tehingute tulusus oleneb palju sellest, kui palju raha investeerimiseks on. “Mina pean ikkagi kõigepealt midagi maha müüma, et uuesti osta,” sõnab ta.

Jälgib Bonnieri. Peamise infoallikana kasutab Oluper Rootsi analüütikuid ja oma kodupanka  Nordneti. Samuti jälgib ta iga päev Rootsi meediagrupi Bonnier finantslehekülge Affärerit, mille aktsiaanalüütikuid hindab investor kõrgelt. Palju energiat kulub analüüsimisele, kelle antud info on kõige täpsem, ütleb Oluper.

Vaatamata Eestisse elama asumisele pole ta kohalikesse börsifirmadesse investeerinud. “Tegime seda 1990. aastate alguses, mil hinges oli tugev tunne, et eestlased peab jalule aitama,” tunnistab ta. Nii sõideti tihtilugu üheskoos üle mere Hansapanga koosolekutele. Praeguseks on patriootlikkus vähenenud ja huvi Eesti börsifirmade vastu raugenud. Tõsi, Oluper on säilitanud väikese osaluse Tallinkis ja ootab iga-aastast aktsionäride koosolekut. “Elasin selle soetamise ajal Rootsis ja mõtlesin, et tahaks ju ikkagi Rootsi ja Eesti vahet sõita,” ütleb Oluper naerdes.

Puudust tunneb Oluper Rootsis levinud investorite klubidest, mis on tema hinnangul ideaalne võimalus asjahuvilistega arutada, kuhu, kuidas ja millal investeerida. “Tallinnas võiks tõepoolest olla aktsiaklubi, kus näiteks korra kuus kohtuda ja omavahel arutada, kuhu ja kuidas tasub investeerida. Ehk hakkaksin siis isegi uuesti Eesti ette­võtetest huvituma,” ütleb Oluper lootuses leida kaasamõtlejaid.

 

 

 Pane tähele

  • Soovitused väikeinvestorile

Viitri Oluperi kogemuse põhjal
Alusta investeerimisega varakult.
Ära pelga kaotusi, neid tuleb pika investeerimisajaloo jooksul ikka ette.
Eelista firmasid, kellel on kohapeal esindus, et saada kiiresti ja otse infot majandustegevuse kohta.
Võta eeskuju näiteks taanlastelt, kes investeerivad praegu palju Hiina.
Vali välja parimad analüütikud ja majandusväljaanded ning jälgi nende uudisvoogu iga päev.
Noorel  investoril tasub investeerida kullaaktsiatesse.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2014, 18:57
Otsi:

Ava täpsem otsing