Eestlastel napib säästmiseks teadmisi, mitte varasid

23. aprill 2014, 00:00

Valdav on arusaam, et eestimaalastel ei ole võimalik säästa. Kõik sissetulekud pidavat kuluma elamisele ja üle ei jäävat midagi.  Siiski näib see olevat ajale jalgu jäänud mõttemall.

Eesti Panga andmetel on kodumajapidamiste hoiuste kogumaht 2012.–2013. aastatel kasvanud 14,5%. Vabade vahendite kasvu on toetanud keskmise palga tõus, mis samal perioodil ulatus üle 13%. Inflatsioon on jäänud palgakasvule oluliselt alla – näiteks 2013. aastal oli inflatsioon vaid 2,8%, samas keskmise palga kasv ületas 7%. Rahval on rohkem vabu vahendeid investeerimiseks ja säästmiseks.

Kopitab kontol. Oma raha  hoiavad  inimesed pankades nõudmiseni hoiustel, isegi mitte kõrgemat intressitulu andvatel tähtajalistel või säästuhoiustel. Kindlasti on mõistlik hoida osa raha arvelduskontol igapäevaseks kasutamiseks ja ootamatute vajaduste rahuldamiseks. Kuid kahe aastaga on kodumajapidamiste kontode jääk kasvanud 820 miljoni euro võrra – see on väga suur summa, millest osa on võimalik otstarbekamalt paigutada.

Arvelduskontode jääkide suurenemise trend näitab, et inimesed kas ei soovi või ei oska oma vabu vahendeid tulusamalt investeerida. Tähtajaliste- ja kogumishoiuste maht on kahe aastaga enam kui 7% võrra vähenenud.

Vähene finantsharidus ning õudusjutud investeerimisest väärtpaberitesse või fondidesse on viinud selleni, et lubatakse inflatsioonil oma säästud ära süüa.

Võimalust kuni 15% oma aastatulust (maksimaalselt 6000 eurot) suunata tulumaksuvabalt pensionisäästudesse kasutab vaid iga kümnes töötav isik. 2013. aastal moodustas keskmine makse III sambasse vaid 4,1% palgast.

Harjumust pole. Miks rahvas vabatahtlikult ei investeeri ega kasuta võimalusi maksuefektiivselt säästa?

Peamisteks põhjusteks pean säästmisharjumise puudumist ja teadmatust võimalustest. Investeerimis- ja säästmisharjumused ei teki iseenesest, vaid kujunevad välja pikema aja jooksul – nii nagu kõik muud harjumused.

Seetõttu on oluline, et riik, ettevõtjad ja ühiskond tervikuna toetavad ja soodustavad pikaajalist investeerimist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2014, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing