Pangajuht võitleb kohtus maine pärast

Ave Lepik, Alyona Stadnik 24. aprill 2014, 11:12

Eelmisel aastal otsustas finantsinspektsioon, et Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge ei sobi ametisse. Sel nädalal algas kohtuvaidlus, kus Kluge nõuab oma nime puhtakspesemist.

Sel nädalal peetakse Tallinna halduskohtus istungit, kus arutatakse Eesti Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge kaebust finantsinspektsiooni eelmise aasta otsuse peale.

9. septembril 2013 tegi finantsinspektsiooni (FI) juhatus otsuse, et Eesti Krediidipanga nõukogu esimees Andrus Kluge ei ole sobiv jätkama oma ametis. Ühtlasi tegi FI Krediidipangale ettekirjutuse kutsuda kokku aktsionäride erakorraline üldkoosolek ning esitada aktsionäridele otsustamiseks küsimus Kluge tagasikutsumisest panga nõukogust.

Finantsinspektsioon teavitas oma otsusest ka kõiki Krediidipanga aktsionäre.

Andrus Kluge ja veel mõni seotud isik selgitasid eile ja täna Tallinna halduskohtu istungil oma raha päritolu, mille eest nad ostsid 2011. aastal Krediidipanga aktsiaid. Lisaks pidi Kluge kommenteerima finantsinspektsiooni etteheiteid talle ja selgitama, miks ei ole tema maine inspektsiooni hinnangul laitmatu.

Kuigi alguses pidi kohtuistung olema avalik, siis eile hommikul palus Krediidipank selle kuulutada kinniseks, toodes põhjenduseks, et mõni kõnealune teema võib sisaldada äri- ja pangasaladust. Kohtunik Villem Lapimaa kuulutaski istungi kinniseks. „Istung on suletud ning sellega seonduvalt keelas kohus mul istungi kohta igasuguste kommentaaride andmise,” märkis Kluge. Samaga vastas ka finantsinspektsioon.

Esimene istung algas eile kell 9 ja polnud lõppenud veel õhtul kella 17.30 ajal.

Kluge on öelnud, et FI juhatuse otsuses sisalduvad etteheited ei ole põhjendatud ning et ta pöördub selle otsuse tühistamiseks kohtusse. Ta rõhutab, et on töötanud Krediidipangas üle 21 aasta ning veetnud seal kogu oma professionaalse karjääri. „Olen Krediidipanga juhatuse liige olnud 17 aastat, juhatuse esimees aastatel 2001-2012, ja finantsinspektsioonil ei ole minu juhatuse esimeheks olemise ajal olnud mingeid etteheiteid minu tööle ega olulisi etteheiteid Krediidipanga tööle,“ märkis Kluge mullu sügisel aktsionäride koosolekul. „Olen lähtunud oma tegevuses Krediidipanga, selle aktsionäride ja klientide huvidest ning teinud alati finantsinspektsiooniga koostööd.“

FI hindas Kluge sobivust Krediidipanga nõukogu esimehe kohale 2012. aasta märtsis, kui kinnitas ta järgnevaks viieks aastaks panga nõukogu juhiks. „Toona seisukoha kujundamise ajal olid finantsinspektsioonile teada kõik asjaolud, mida nad on tagantjärgi käsitlenud oma eelmise aasta 9. septembri juhatuse otsuses,“ tõdes Kluge.

Kluge hinnangul on FI juhatuse otsus ning tema tegevusele antud negatiivne hinnang seotud asjaoluga, et ta on olnud kriitiline FI tegevusetuse suhtes. Kluge pidas inspektsiooni kritiseerides silmas Krediidipanga suuraktsionäri Moskva Panga ning selle emaettevõtte VTB Banki õigusrikkumisi ning esitas Tallinna halduskohtusse kaebuse FI tegevuse õiguspärasuse kontrollimiseks.

 

FI vs Kluge

  • 2011. aastal ostsid Krediidipanga aktsiaid Küprose ettevõtted Vroches Holding Ltd, Theopisti Holding Ltd, Olix Holding Ltd, Lazuron Investments Ltd, Gestapitos Holdings Investment Ltd, kellest igaüks omandas pisut alla 10% panga aktsiatest. Samal ajal lisandusid aktsionäride ringi ka Krediidipanga endise juhatuse esimehe, nüüdse nõukogu esimehe Andrus Kluge firma Firmex Investeeringud OÜ ja Krediidipanga juhtkonnaga seotud  Genovia Invest OÜ.
  • Finantsinspektsioon on ette heitnud, et Kluge eiras nii füüsilise isiku kui ka Firmexi ainuosanikuna seaduses nõutut, et kui ta otsustas Firmexi vahendusel omandada 15,7% Krediidipanga aktsiatest, peab ta sellele tehingule saama finantsjärelevalve loa. Teada on, et Kluge müüs kohe 7,2% Firmexi aktsiatest edasi Genoviale. Kuna Firmex ja Genovia tegutsesid ühiselt, siis sisuliselt oli tegemist olulise osaluse omandamisega.
  • Finantsjärelevalve jaoks tekitas muu hulgas ka kõhklusi ning küsimusi, kust tekkis palgatöölistel kapital selliseks sisseostuks ehk kerkis kahtlus, kes tegelikult nende firmade aktsiaid kontrollivad. Nimetatud firmadel puudus majandustegevus ja üleval olid suured laenud. Nii Firmex kui Genovia said aktsiate ostuks kumbki 2,2 miljonit eurot tagatiseta laenu tundmatult laenuandjalt.
  • On oletatud, et laenu organiseeris Moskva Panga üks suuromanik ning endine president Andrei Borodin, kuna Klugel (ja Krediidipanga juhtkonnal tervikuna) on varasemast ette näidata pikaajaline hea koostöö Borodiniga.
  • Kluge on öelnud, et kui 2011. aasta talvel ja kevadel omandas OÜ Firmex Investeeringud Krediidipanga aktsiad Moskva Pangalt, ei olnud Krediidipanga aktsionäride hulgas mingit konflikti. Toona oli vaid teada, et Moskva Pank on otsustanud müüa oma osaluse Krediidipangas. Kluge väitis, et kogu suhtlus Moskva Panga ja Krediidipanga vahel käis läbi tema. Firmex ega Genovia Invest OÜ ei ole Kluge sõnul kunagi rikkunud krediidiasutuste seaduse sätteid ega omandanud Krediidipangas olulist osalust, mis nõudnuks FI kooskõlastust.
  • Kluge sõnul on nii Firmexi kui Genovia rahastamine finantsinspektsioonile detailideni teada, samuti ka laenuandja taust. „Finantsinspektsiooni püüe näidata Krediidipanga aktsiate ostu kahtlasena on vaid viigileheks, et täna alla 4% panga aktsiaid omava aktsionäri “puudustele” viidates õigustada Moskva Panga püüdlusi Krediidipanga üle kontroll saavutada,“ märkis Kluge mullu sügisel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. April 2014, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing