Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Finantsjuht hoiab ettevõtte vereringet koos

29. aprill 2014, 00:00

Kui ettevõtte tegevjuht on see, kes tavaliselt silma torkab, siis finantsjuht seisab tema seljataga ja vastutab ettevõtte finantstervise eest.

“Finantsjuhi teevad heaks kõrged professionaalsed oskused ja teadmised. Ta aitab numbrimaailma reaalseteks otsusteks vormida ja on partner ettevõtte juhile tuleviku planeerimisel. Finantsjuhi halduses on sajad andmebaasid ja tihti tuleb tõesed ja arusaadavad andmed genereerida lühikese aja sees. See tähendab, et pingetaluvus peab olema hea,” iseloomustas Danske Banki finantsjuht Tiina Majajääs head finantsjuhti.

Tema hinnangul on finantsjuht meeskonnamängija, kel on tervikpilt organisatsiooni finantstervisest, kes suhtleb allüksustega ja on kursis nende käekäiguga. “Edukad finantsjuhid on praktilise mõtlemise, otsiva loomuga ja tähtsaim  – nad on tulemusele orienteeritud,” lisas Majajääs.

Numbrite taga tuleb näha ka inimest. Eesti Energia finantsjuht Margus Kaasiku hinnangul peab hea finantsjuht suutma kogu meeskonna eesmärkide nimel tõhusalt tööle panna. Samuti peab ­finantsjuht vastutama, et kõik see, mida ettevõte teeb, oleks majanduslikult põhjendatud ja ­aitaks kasvatada ettevõtte väärtust. “Finantsjuhtimine ei ole ainult töö numbrite ja paberitega. Kuigi kindlasti on iga organisatsiooni elus ka hetki, kus on vältimatud rasked otsused ja kärped, tuleb ka numbritepõhises maailmas alati meeles pidada, et kusagil nende arvude taga on ikka ja alati inimene,” märkis Kaasik.

Starmani finantsjuht Piret Aava märkis, et hea finantsjuht vabastab kogu ülejäänud  juhtkonna äri takistavatest piirajatest ehk juhtkond ei pea vastama küsimusele – kas see on võimalik.  “Just sellisel viisil on võimalik mõelda out of the box ja fokuseerida ettevõtte tegevus arengule,” seletas Aava.

Finantsjuht peab Aava hinnangul mõtlema suurelt, uusi ideid nii ise genereerima kui ka neid konstruktiivselt hindama ja tal peab korraga olema nii suure pildi nägemise oskus kui ka soodumus plaanid detailideni läbi mõelda ning erinevaid arenguid läbi mängida.

Finantsjuht peab olema maksimalist. Aava hinnangul peab finantsjuht evima väga tugevat kriitikameelt, ta peab olema maksimalist ning sõnad “peaaegu” ja “enam-vähem” ei kuulu finantsjuhi kõnepruuki. “Ettevõte koos oma aktsionäride, juhtkonna, audiitorite ja pankadega on nagu ­vereringe. Selle kooshoidmine ning rütmi dirigeerimine ongi suuresti finantsjuhi töö,” märkis ­Aava kujundlikult ja lisas, et finantsjuht peab kandma vastutust, et see kooslus oleks tugevatel jalgadel ning jätkusuutlik.  “Ausus, avatus ja läbirääkimine on kõige alus. Ja loomulikult peab oma tööd ja ettevõtet armastama,” lisas Aava.

Riigi Kinnisvara finantsjuhi Piia Kallase hinnangul ei eristu finantsjuht enam oluliselt tegevjuhist. Lisaks paljudele loetletud kriteeriumitele ei piisa Kallase hinnangul heaks finantsjuhiks olemiseks pelgalt erialasest ettevalmistusest. “Mõni aeg tagasi Pärnus finantskonverentsil esinenud suurkorporatsioonide juhtivtöötajate leidmise ja arendamisega tegeleva konsultatsioonifirma Egon Zehnder esindaja Katrin Sier märkis samuti, et tippjuhtide värbamisel on näha tegevjuhi ja ­finantsjuhi vahe kadumist. Samu oskusi ja omadusi nähakse mõlemas rollis,” märkis Kallas. Selleks, et olla või saada heaks finantsjuhiks, soovitas Kallas hinnata ja motiveerida oma meeskonda, sest pühendunud töötaja on tulemuslikkuse võti.

 

 

Kes on kes

  • Kes kandideerivad aasta finantsjuhiks?

Äripäev tutvustab Eesti edukaid finantsjuhte, kelle seast valitakse välja aasta finantsjuht 2014:
Pirje Raidma, Ekspress Grupp
Martin Kalle, Skano Group
Marit Vooremäe, Tallinna Kaubamaja
Riina Käi, Tallinna Vesi
Aleksei Kadõrko, Silvano Fashion Group
Maris Jahti, Bigbank
Einar Riim, Saaremaa laevakompanii
Tarmo Kinkari, Alexela Logistics
Marina Savitskaja, Baltic Agro
Katrin Rasmann, Stora Enso Eesti
Rein Rätsep,TREV-2 Grupp
Signe Kukin, Merko Grupp
Anneli Viik, RMK
Marko Raid, Tallinna Sadam
Janek Stalmeister, Tallink Grupp
Raimo Talviste, Nordecon
Ahti Puur, Viru Keemia Grupp
Meelis Luht, Eesti Meedia
Kalle Kiigske, Nelja Energia

 

 

 

Kommentaar

  • Juhtkonna kainestav element

Ago Vilu, PwC Eesti juhtiv partner
Hea arusaam finantsidest ja raamatupidamisest on elementaarne, kuid sellest üksi ei piisa heaks finantsjuhiks olemiseks. Minu hinnangul on väga olulised isikuomadused ka suure pildi haaramine ja suutlikkus kaasa mõelda üldise äri­edendamise kontekstis.
Ühest küljest peab heal ­finantsjuhil olema piisavalt selgroogu, et mitte lasta (sageli liiga lennukate plaanidega) tegevjuhil endast üle sõita, ­finantsjuht peaks olema juhtkonna kainestavaks elemendiks, kes aitab mõista, millised ideed on realistlikult teostatavad ja millised oleks mõistlikum kõrvale heita. Teisest küljest ei tohiks hea finantsjuht jääda liiga oma numbritesse kinni ning peaks olema suuteline nägema laiemat pilti. Näiteks on finantsjuhtide üks ülesanne sageli kontroll kulude üle. Hea finantsjuht suudab eristada, milliseid kulusid peaks armutult kärpima ja milliste kärpimisega peaks suures pildis ettevaatlik olema, sest need hakkavad õõnestama üldist äriedu.
Finantsjuhtidel, kel mainitud omadused on olemas (st nad suudavad ühendada ­finantsmõtlemist äriedendamisega), on väga head võimalused tõusta mingil hetkel ka ­organisatsiooni tegevjuhi positsioonile.

 

 

 

Pane tähele

  • Big4 2014 – konverents finantsjuhtidele

28. ja 29. mail Meriton Grand Conference Spa Hotelis
Finantsjuhtidele ja raamatupidajatele mõeldud finantskonverents Big4 2014 otsib võimalusi Eesti ettevõtete konkurentsivõime suurendamiseks. Üles astuvad mõjukad Eesti finantsvaldkonna eksperdid.
Lisainfo big4.aripaev.ee

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2014, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing