Munitsipaalprügila tõstaks teenuse hinda

Eliisa Matsalu 28. aprill 2014, 14:02

Savisaare mõte muuta Tallinna Prügila munitsipaalprügilaks ei ole otstarbekas ja teeks hoopiski kahju, ütles Eesti Jäätmekäitlejate Liidu juhatuse esimees Agu Remmelg.

Tallinna linnapea Edgar Savisaar kirjutas täna ajalehe Pealinn arvamusloos, et kui Tallinn ostaks tagasi kõik Tallinna Prügila aktsiad, siis muutuksid ka prügiveo hinnad paljudele eestimaalastele soodsamaks. Selleks tuleks Tallinnal osta endale Veolia Umweltservice Beteiligungsverwaltungs GmbH omandis olevad 65 protsenti Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse aktsiaid ja koos praeguse 35protsendilise aktsiapakiga muutuks Tallinna Prügila sajaprotsendiliseks omanikuks. Sisuliselt moodustuks sedasi Tallinna Prügilast munitsipaalprügila.

Eesti Jäätmekäitlejate Liidu juhatuse esimehe ja jäätmekäitlusettevõtte Ragn-Sells AS ärijuhi Agu Remmelga sõnul ei ole munitsipaalprügila loomiseks vajadust, sest turul osutavad teenust toimivates konkurentsitingimustes professionaalsed ettevõtted. Tema sõnul peaks iga omavalitsus jääma enda liistude juurde ja laskma ettevõtetel erinevaid teenuseid pakkuda. „Kodanikele ja ühiskonnale on parim, kui ettevõtted tegeleksid ettevõtlusega, omavalitsused omavalitsuse ja riik riigi asjadega. Kui need rollid lähevad sassi, siis head nahka ei tule,“ ütles Remmelg.

Remmelgi ütlust mööda ei ole praktikas realistlik olukord, kus omavalitsus tegeleb kõikide teenuste osutamisega alates transpordikorralduse, saia müümise, panganduse, prügimajanduse ja kes teab millega veel.

„Pole võimalik, et omavalitsus suudab professionaalselt ja keskkonnahoidlikult kõrgel tasemel hoida kõiki teenuseid, mis omavalitsuse territooriumil osutatakse. Eriti veel nii, et hinnatase oleks soodne,“ märkis Remmelg, lisades, et seda saavad teha vaid ettevõtted toimiva konkurentsiga turul.

Remmelg lisas, et kui mõni Eesti omavalitsus on mõne prügimajandusega seotud ettevõttega turule tulnud, siis on sellele firmale kohe kehtestatud ka monopoolne õigus, et eraldada ettevõte konkurentsist. „Kõikidel sellistel juhtudel on praktika näidanud, et tegelikult sel juhul hinnatase tõuseb ja teenust sunnitakse nii klientidele kui ka teistele ettevõtetele peale, kuigi teenust saab vabalt turult soodsamalt ja kvaliteetsemalt osta,“ märkis ta.

Remmelgi sõnul tuli talle Savisaare avaldus ootamatult. „Kunagi ei tea, mis tagamõte võib sellisel avaldusel olla,“ ütles ta. „On see lihtsalt tähelepanu saamiseks valimiste ajal, lubada välja tasuta teenust, mida pärast keegi kunagi osutama ei hakka. Otstarbekas see mõte aga pole.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2014, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing