Õhtusöök tehingu nimel ei peaks olema kuritegu

08. mai 2014, 00:00

Soodustuste andmine lepingu vms vastuteene eest ei ole keelatud ainult riigi, vaid ka äripartneri esindajale. Ei ole oluline, kas mõni tehinguosaline rikub seadust, kuna kriminaliseeritud on hüve andmine ka igati õiguspärase vastusoorituse eest. Peab see ikka nii olema?

Riik ja erasektor. Riik funktsioneerib põhimõttel “Lubatud on ainult see, mis on seadusega otseselt lubatud”.  Kuna riigiametnik võib lähtuda ainult seaduses sätestatud kaalutlustest, siis vajab tema tegutsemise ausus erilist kaitset. Erasektor lähtub vabas ühiskonnas põhimõttest “Lubatud on kõik, mis ei ole otseselt seadusega keelatud”. Erasektoris käsutatakse eraomandit ning omanikul on õigus oma varaga vabalt ümber käia. Seetõttu ei ole äritehingutes keelatud lähtuda isiklikest sümpaatiatest ja tõekspidamistest. Erasektoris tegutsejal on laialdane õigus kujundada oma tegutsemispõhimõtted ise.

Nii ei ole põhjendatud kaitsta erasektoris tegutseja ausust samamoodi nagu riigiametniku puhul. Erasektoris tegutseja defineerib oma aususe ja tegutsemispõhimõtted suuresti ise ja tihti tehingupõhiselt.

Äriühingute juhatuse liikmetel, kes tehingu teevad, on kohustus olla esindatava äriühingu suhtes hoolas ja lojaalne. Seega juhul, kui äriühingute juhatajad soodustuste andjana ja saajana sõlmivad ikkagi äriühingutele kasuliku tehingu, ei ole nad eiranud enda kohustusi äriühingu ees. Kuna äriühingul ja selle juhatajal ei ole üldjuhul kohustust kohelda isikuid võrdselt, ei saa ka soodustuse andja konkurendid kurta millestki ilmajäämist. Ja kui äritehing on veel täielikult seaduslik, ei saa ka riigil pretentsioone olla. Kui keegi ei kaota midagi, siis keda ja mille eest nii paaniliselt karistusähvardusega kaitseme?

Erasektori korruptsiooni kriminaliseerimist on õigustatud vajadusega tagada majandusareng ja vaba konkurents. Nimetatu suhtes kehtib konkurentsiõigus, mis kaitseb ammendavalt tarbija huvi saada võimalikult kvaliteetne teenus võimalikult odavalt.

Nihkes regulatsioon. Karistusseadustiku kohaselt on kuriteona käsitletav ka kallima õhtusöögi või lühema puhkusereisi väljategemine äripartnerile eesmärgiga sõlmida mingi tehing. Kuigi suunised korruptsiooni kriminaliseerimiseks erasektoris tulevad Euroopast, peaksime mõtlema, kuidas ja millises mahus peame vajalikuks karistusõiguslike meetoditega sekkuda vaba turu toimimisse ning eraomandi käsutamisse. Kehtiv regulatsioon on ebaproportsionaalne.

Autor räägib teemast seminaril “Lubatud ja lubamatu käitumise piir äritehingutes“ 12.05

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2014, 19:36
Otsi:

Ava täpsem otsing