Donetsk ei kuula Putinit, referendum tuleb

Sirje Rank 08. mai 2014, 14:06

Peamised venemeelsed separatistide grupid Ukraina idaosas otsustasid täna, et pühapäeval, 11. mail korraldatakse siiski Ukrainast lahkulöömise üle referendum.

Referendumi korraldajate sõnul on referendumil jah-sõna saamisel eesmärk luua uus riik nimega Novorossija, mis hõlmaks nii Donetski kui ka Luganski oblastit, kirjutab Wall Street Journal.

Kiiev ja lääneriigid nimetavad referendumit illegaalseks ja õigustühiseks.

"Hääled olid 100% vastu," ütles Donetski rahvavabariigi isehakanud juht Denis Pušilin pärast nõukogu koosolekut. "Täname president Putinit ettepaneku eest, kuid meie väljendame rahva häält," ütles ta ajakirjanikele.

Vene RIA-Novosti teatas, et ka Luganskis on otsustatud referendum ikkagi korraldada.

Kiiev lükkas samal ajal  tagasi Moskva nõude, et Ukraina valitsus lõpetaks sõjalise operatsiooni ja alustaks separatistidega läbirääkimisi.

Putini kolmapäevane üleskutse, et separatistid 11. maile kavandatud referendumiga ootaksid, oli Venemaa presidendilt esimene ilmne märk soovist olukorda Ukrainas rahustada. Lisaks vähendas ta kriitikat Ukrainas 25. maile kavandatud presidendivalimiste suhtes, märkides, et see on samm õiges suunas. Putini lubatud vägede tagasitõmbamist Ukraina piirilt NATO andmed ei kinnita.

Lääneriigid jäid Putini ootamatu avalduse peale skeptiliseks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2014, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing